Öğretmenlerin Ek Ders Kararı Resmi Gazete’de Yayımlandı

Okulların korona virüse nedeniyle kapatıldığı süreçte öğretmenlerin ek ders ücreti alması için düzenleme yapıldı.

EĞİTİM 03.04.2020, 21:02
Öğretmenlerin Ek Ders Kararı Resmi Gazete’de Yayımlandı

Ek Ders Ücreti Herkese Ödenecek

Korona virüs nedeniyle okullar kapatıldı ve eğitime uzaktan eğitim ile devam ediliyor. Bu süreçte öğretmenlerin alacağı ücretler de büyük merak konusu oldu. Düzenlemeler yavaş yavaş yapılıyor ve sorunlar çözülüyor. 

İlk olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz günlerde ücretli öğretmenler, kuran kursu öğreticileri ve usta öğreticilerin ek ders ücretlerinin ödenmeye devam edeceğini açıklamıştı. 

Şimdi de öğretmenlerin ek ders ücretleri için düzenleme yapıldı. Kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler maaşlarını almaya zaten devam ediyordu. Ancak ek ders ücreti ödenmesi için fiilen derse girmek gerektiğinden bu ücretlerin ödenip ödenmeyeceği bilinmiyordu. İşte bu konuda düzenleme yapıldı.

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan Resmi Gazete kararına göre 2019-2020 eğitim döneminde görev yapan tüm öğretmenler korona virüs nedeniyle yapılan tatillerde ek ders görevlerini yerine getirmiş sayılacak ve ek ders ücreti alacaktır. Bu düzenleme ile tüm öğretmenler daha önceki dönemdeki gibi maaşlarını almaya devam edecektir.

Korona virüs tatilinde öğretmenlere telafi ve uzaktan eğitim görevi verilebilir. Bu görevlerin verilmesi halinde öğretmenler görevini yerine getirecektir ve ayrıca ek ders ücreti ödenmeyecektir. Bu yükümlülüklerini yerine getirmeyen öğretmenler olursa ek ders ücretleri geri istenecektir. Çünkü bu durumda ek ders görevi yerine getirilmemiş olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)