Öğretmenlere Zorunlu Hizmet Tazminatı Ödenmeli

2023 eğitim vizyonu ile açıklanan öğretmenlere teşvik uygulaması ile ilgili Türk Eğitim-Sen başkanı Talip Geylan açıkladı.

EĞİTİM 05.11.2018, 22:30
Öğretmenlere Zorunlu Hizmet Tazminatı Ödenmeli

Öğretmenlere Tazminatı Ödenmeli
2023 vizyonlarında en dikkat çeken açıklamalardan biri de öğretmenlere teşvik verilmesi idi. türk Eğitim Sen Başkanı Talip Geylan teşvik uygulamasının nasıl yapılacağının henüz açıklanmasının belirtti. Düzenleme yapılmadan önce sendikanın talebini dile getirdi. 

Sendikanın öğretmenlere zorunlu hizmet tazminatı ödenmesini talep ettiğini belirtti. Öğretmenin görev yerinin mahrumiyet derecesine göre öğretmene bir brüt asgari ücret ve iki brüt asgari ücret arasında değişen tazminatların ödenmesi teklif edildi. Eğer uygulama bu şekilde olursa öğretmenler gönüllü olarak mahrumiyet bölgesinde çalışmak isteyecektir. Böylece öğretmen açığı da giderilecektir. 

Sendika uygulamanın bu şekilde olması hâlinde öğretmenlerin de razı olacağını belirtti. Buralarda görev yapan öğretmenler zor koşullarda çalışma fedakârlığının karşılığı olarak tazminat alacak. Böylece fedakârlığını devletin gördüğünün de bilincinde olacak.

2018 yılı için brüt asgari ücret 2.029 TL'dir. Teklife göre tazminat alacak olan öğretmene bugünün şartlarına göre 2-4 bin TL aralığında tazminat ödenebilir.

'Mülakat Ahlak Ve Adaleti Öldürüyor'
Geylan'ın konuşmasındaki başlıklardan biri de öğretmenlere uygulanan mülakatlardı. Kamuoyunda sık sık dillendirilen mülakatlardı kaldırılması talebini sendika da destekledi. Geylan'ın mülakatların ahlakı ve adaleti öldürüldüğünü söyledi. Hatta mülakatların kamudan tamamen kaldırılmasını istedi. Kul hakkı yenilmesine göz yumulmamasını istedi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@