Öğretmenler Zorunlu Hizmet Affı Bekliyor

6 Mayıs 2010 tarihinden sonra göreve başlayan öğretmenler için zorunlu olan hizmet görevi konusunda yeni bir düzenleme yapılması talep ediliyor.

EĞİTİM 03.11.2019, 21:14 03.11.2019, 21:14
Öğretmenler Zorunlu Hizmet Affı Bekliyor

Adaletsizlik Giderilecek

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet okullarında görev yapan öğretmenlerin zorunlu hizmet görevi bulunuyor. Bu durum bazı öğretmenlerin dezavantajlı bölgelerde çalışmasını zorunlu kılıyor. Öğretmen ihtiyacını gidermek için yapılan bu uygulama isteksiz öğretmenlerin görevlendirilmesi gibi bir durumun ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu noktada dönemin MEB müsteşarı Yusuf Tekin coğrafi sistemde gerekli değişikliklerin yapılacağını ve yeniden bir puanlamaya gidileceğini ifade etmişti. Bu sayede 200 gösterge üzerinden bir puanlama yapılacak ve adaletsizlik giderilecekti.

Ekim ayı içerisinde yapılan çalıştayda da bu konu ele alınmıştır. Zira öğretmenlerin zorunlu hizmet affı gelmesi konusunda yoğun talepleri bulunuyor. Öğretmenler zorla görevlendirme yapmak yerine teşvik sistemi ile gönüllü olarak gidilebilecek bir sistemin oluşturulmasını talep ediyorlar. Bu konuda acil bir düzenleme yapılması aile birliğinin sağlanması açısından da son derece önem arz ediyor. Bu konuda yaşanacak tüm gelişmeleri ve yetkili açıklamalarını sitemizden takip edebilirsiniz.

Okulların ve bulundukları bölgenin dezavantajlı bir konumda olması karşısında eğitim sevdalılarının canhıraş çalışması güzel meyveler verilmesini sağlayacaktır. Eğitimde eşitlik konusunda MEB'in de üzerine düşen pek çok vazife bulunuyor. Bunları başarılı bir şekilde tamamlamak mümkün olursa ülkemizin en ücra köşesindeki çocuklarımızın içindeki cevherler de ortaya çıkacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (3)
selim 10 ay önce
kesinlikle olmalı
Magdur 9 ay önce
Her sene engelli kardesimi hastane koselerine goturmekten biktim af biran once gelmeli adaletaizlik ortadan kalkmali
Hocadan 4 ay önce
Zorunlu hizmetim 7 yıl iken, askerlik nedeniyle zorunlu hizmet süremin tamamlanması 2 Ekime sarktı. Eğer il içi ve il dışı atamalarda yine 30 Eylül baz alınırsa sadece 2 günlük farktan dolayı 1 yıl daha zorunlu hizmetim uzamış olacak. Bu ve bunun benzeri durumlarda olan çok sayıda öğretmenimiz var. Ne yapsaydık yani, askere de mi gitmeyecektik! Yazık günah. Ya zorunlu hizmet muafiyeti gelecek ya da en azından 3 yılını bitirmiş olan muaf tutulacak. Ki bana kalırsa kökten kaldırılmalı. Atanan vatandaş zaten gittiği okulda 3 yıl zorunlu kalsa bu süre yeterli. Bitmiyor da bitmiyor. Şu "geçmişte biz de yaptık siz de yapın" diyerek muafiyeti adaletsizlik diye yorumlayan hazımsız meslektaşlarım lütfen artık yaşadıklarınızdan biraz ders çıkarıp insanların iyiliği için gayret gösterin. Bir insan zorla tutulduğu yerde nasıl verimli olabilir ya.