Öğretmenler İçin İller Arası Nakil Başvuruları Başladı

Farklı bir il ve farklı bir okula nakil olmak isteyen öğretmenler için nakil başvuruları başladı. Kontenjanlar Açıklandı

EĞİTİM 15.06.2019, 22:01
Öğretmenler İçin İller Arası Nakil Başvuruları Başladı

Bulunduğu okulu değiştirmek isteyen öğretmenler için iller arası nakil başvuruları alınmaya başladı. Başvurular 20 Haziran tarihine kadar yapılabilecek. Başvurularda öğretmenlerin hizmet puanları ve hizmet zorunlulukları dikkate alınacak. Bu sayede başvurular değerlendirmeye alınıp sonuca bağlanacak. Hangi illerde hangi okullara başvuruda bulunulabileceği de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Adaylar bu kontenjanlara bakarak tercihlerini yapabilirler. 

Başvuru yapmayı düşünen öğretmenler açıklanan kontenjanları incelemeye başladılar. Her öğretmenin yorumu farklılık gösteriyor. Zira bazı illerde kontenjanlar çok az olurken bazılarında daha fazla oluyor. Bu nedenle öğretmenler gitmek istedikleri ilin kontenjanına göre yorum yapmak durumunda kalıyorlar. İşte bu nedenle sübjektif değerlendirmelerden uzaklaşmak mümkün olmuyor. 

İller arası nakil talebinde sadece kadrolu öğretmenler bulunabilecek. Zira sözleşmeli öğretmenlerin tayin hakkı bulunmuyor. Sözleşmeli öğretmenler görev yerlerinde 4 yıl görev yaptıktan sonra kadro elde edebiliyor ancak 2 yıl sonra tayin isteyebiliyorlar. Bu konuda bir düzenleme yapılması gündeme gelmişti. Bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3+1 yıl uygulamasına geçilmesini istemişti ancak henüz bir adım atılmadı. Dolayısıyla sözleşmeli öğretmenler mevcut düzende çalışmaya devam ediyorlar. Değişiklik yapılması için taleplerde bulunsalar da henüz bir gelişme yaşanmadı. Ayrıca bu konunun gündemden çıkarıldığını dahi söylemek yanlış olmayacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)