Öğretmenler Borç Batağında

24 Kasım öğretmenler günü hasebiyle gündeme gelen öğretmenler bu sefer ekonomik durumları ile tartışma konusu oldu.

EĞİTİM 24.11.2018, 21:12
Öğretmenler Borç Batağında

Maaşlar Yetmiyor
Öğretmenler üzerinde yapılan araştırmalar maddi durumlarının iyi olmadığını ve bir hayli zor bir şekilde geçindiklerini gözler önüne serdi. Eğitim-İş Sendikası tarafından yapılan araştırmaların sonuçlarına göre öğretmenlerin 75,85’i maaşının düşük olduğunu ve bu sebeple de itibar kaybettiklerini dile getirdi. %64,72 gibi büyük bir oranının ise borçları sebebiyle moral ve motivasyon kaybı yaşadığını dile getirmesi de dikkatlerden kaçmadı. 

Öğretmenlerin yarıya yakın bir kısmı 2 adet kredi kartı kullanırken %29,25’lik kısmı ise kredi kartının asgari borcunu ödeyebiliyor. Öğretmenlerin %18,58 gibi büyük bir oranının maaşına en az bir defa icra takibi gerçekleştirilmesi de mevcut ekonomik durumu gözler önüne serdi. 

Eğitim İş Sendikası yapılan çalışma sonucunda gözler önüne serilen bu durumun düzelmesi için çalışmalarına devam ediyor. Çözüm önerisi olarak maaşların yoksulluk sınırının üzerine çekilmesi isteniyor. Seçim öncesinde gündeme gelen 3.600 ek gösterge düzenlemesinin biran evvel hayata geçirilmesi de bir nebze olsun öğretmenleri rahatlatacaktır. Gerek kamuda gerekse de özel sektörde çalışan öğretmenlerin büyük bir kısmı aynı sorunları yaşamaktadır. Dolayısıyla öğretmenler sadece 24 Kasım’da değil tüm günlerde hatırlanmak istiyor. Hükümet kanadından bu iddialara yönelik bir açıklama gelmedi. Ancak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlerin özlük haklarının iyileştirileceğini ifade etmişti.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@