Öğretmen Odaları Revize Ediliyor

Yeni eğitim dönemi başlarken öğretmen odaları pilot olarak öğretmenlerin rahat edeceği şekilde yeniden revize ediliyor.

EĞİTİM 02.09.2019, 22:40
Öğretmen Odaları Revize Ediliyor

Öğretmenler Rahat Edecek
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni eğitim dönemi ile ilgili açıklamalar yapmaya devam ediyor. Yeni dönemde uygulanacak olan pilot uygulamalardan birinin de öğretmen odaları ile ilgili olduğunu söyledi. yazın yapılan çalışmalar ile Ankara ve İstanbul’da prototip olarak birkaç öğretmen odası revize edildi. Yapılan değişiklik ile öğretmenlerin dinlenme sürelerini daha verimli geçirmesini hedeflendi. Hatta Bakan Selçuk tarafından bugün yapılacak olan mesleki çalışma programının açılış konuşması da bu odalardan birinde gerçekleşti.

Şu an okullarda mevcut olan öğretmen odalarından kısaca bahsetmek gerekir. Bu odalarda genel olarak öğretmenlerin dinleneceği birkaç koltuk, toplantılarını yapabilecekleri büyükçe bir masa ve her öğretmene ait bir dolap olmak üzere dolaplar bulunur. Öğretmenlerin ihtiyacı olan işleri yapabilmesi için bilgisayar da bulunmaktadır. Öğretmenler ders aralarında, öğle aralarında buralarda hem dinlenir hem de sonraki derslerine hazırlanır. Görüldüğü üzere öğretmen odaları son derece basit bir yapıya sahiptir. 

Ders Verimliliği Artacak
Öğretmenlerin hem daha huzurlu ve dingin bir ortamda rahatlaması hem de daha fonksiyonel odalarda çalışması için odalarda yenileme yapılacak. Öğretmenlerin kişisel bilgisayarı ile rahatça çalışabileceği alanlar oluşturulacak. Tek kişilik masalar ile öğretmenlere özel alan sağlanacak. Aynı zamanda bu odalarda havayı temizleyen çiçeklere de yer verilecek. Evcil hayvanı olan öğretmenin burada ona bakmasına imkan tanıyan köşeler oluşturulacak. 

Öğle yemeğini evden getirerek sağlıklı beslenmeyi tercih eden öğretmenler de unutulmayacak. Öğretmen odalarına mikrodalga fırınlar koyulacak ve yemek ısıtmak mümkün olacak. Yenileme yapılırken öncelikli hedef öğretmenlerin rahat etmesi olacak. 

Böylece öğretmenler ders aralarında daha rahat dinlenebilecekler. Bir dersten çıkıp diğer bir derse girerken yorgun değil, bir nebze daha dinlenmiş olacaklardır. Öğretmenin eğitimdeki verimi de artacaktır. 

Şu anda pilot olarak oluşturulan birkaç öğretmen odası bu eğitim döneminde kullanılacaktır. Öğretmenlerin geri dönüşleri alınarak yenilemeler yapılmaya devam edilecektir. Projenin verimli olması halinde diğer okullardaki öğretmen odaları da yenilenecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)