Öğretmen Çocuklarının Notunu Yükselten Müdür Yardımcısına Soruşturma

Bir müdür yardımcısı gizlice e-okul sisteminden öğretmen çocuklarının notunu yükseltince hakkında soruşturma açıldı.

EĞİTİM 24.06.2019, 09:00
Öğretmen Çocuklarının Notunu Yükselten Müdür Yardımcısına Soruşturma

İl Milli Eğitim Soruşturma Başlattı
14 Haziran Cuma günü öğrenciler karnelerini aldı. Ancak bir ortaöğretim kurumunda görev yapmakta olan müdür yardımcısı karne dağıtımından sonra not düzeltme yapmıştır. İddiaya göre okul idaresinin e-devlet şifresini kullanan müdür yardımcısı bazı öğretmen çocuklarının notlarını yükseltmiştir. Bu durum öğretmenlerin bilgi ve dahli dışında gerçekleşmiştir. Öğretmenler bu durumu sezon sonu değerlendirme toplantısı öncesinde fark etmişlerdir. 

Okuldaki öğretmenler tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğüne müdür yardımcısı hakkında şikayet dilekçesi verilmiştir. Resmi evrakta silinti, değişiklik, karneler basıldıktan sonra öğrenciler arasında haksız rekabet oluşturma, okul idaresinin bilgisi dışında şahsi menfaat sağlama, öğretmenler arasında ayrımcılık yapma, görevi kötüye kullanma, okul müdürünün yetkisini kötüye kullanma gibi pek çok isnat şikayet dilekçesinde yer aldı. 

Dilekçenin ulaştığı il milli eğitim müdürlüğü tarafından olayın soruşturulması için 2 müfettiş görevlendirildi. Müfettişler tarafından yürütülecek olan soruşturma neticesinde müdür yardımcısına uygulanacak olan yaptırım da belli olacaktır. 

Memuriyeti Yanabilir
Müdür yardımcısının filleri müfettişler tarafından araştırılacaktır. Hakkında açılan idari soruşturmada iddiaların ispat edilmezi halinde disiplin cezası alacaktır. Ayrıca adli yönden suç unsuru olacak bir durum görülmesi halinde adli soruşturma da açılabilir. Bu ihtimallerin gerçekleşmesi halinde memuriyeti de riske girecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)