Öğretmen Alımı İçin Yeni Sistem Üzerinde Çalışılıyor

MEB Bakanı Ziya Selçuk, öğretmen alımları için 4 beceri üzerinde yoğunlaşan bir sistem üzerinde çalıştıklarını belirtti.

EĞİTİM 05.03.2020, 08:45
Öğretmen Alımı İçin Yeni Sistem Üzerinde Çalışılıyor

Türkiye’de İlk

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye’de ilk kez uygulanacak bir sistem üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere 4 temel beceride dil yeterlilikleri ölçülecektir. Daha önce öğrenciler için hazırlanan dil yeterlilik sınavı uygulanıyordu. Şimdi ise yetişkinler için olanı hazırlandı ve üniversitelerde uygulanıyor. İşte bu sistemin öğretmenler için de uygulanması için çalışma yapılıyor. 

Yeni sistem tüm öğretmenler için geçerli olacaktır. İngilizce gibi yabancı dil öğretmenleri de öğrettikleri dilde bu 4 beceri yönünden ölçülecektir. 

Yeni Sistem Nasıl İşleyecek

Mevcut sistemdeki öğretmen alımları süreci KPSS ve mülakat ile işlemektedir. Adaylar ilk olarak başvurularını yapacak ve KPSS sonucuna göre sıralanacaktır. Kontenjanın 4 katı kadar aday belirlenecek mülakata alınır. Mülakatta ise genellikle KPSS puanı ile eşdeğer puanlar verilir. Mülakat sonucunda başarılı olan adaylar belirlenerek yerleştirme tercihleri alınır ve yerleştirmeler yapılır.

Bu sistemde öğretmenlerin dil becerisi KPSS ile kısmen yazılı olarak ölçülür. Mülakatta ise konuşma bakımından öğretmenlerin dil becerisi ölçülmektedir. Ancak MEB bu ölçümleri yeterli bulmayarak 4 beceride yeni bir ölçüm sistemi üzerinde çalışmaktadır. Çalışmalar henüz olgunlaşmadığı için sistemin ayrıntıları bilinmiyor. Ne zaman ve nasıl uygulanacağı ilerleyen zamanda belli olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)