Öğretmen Alım Usulü Yeniden Düzenlenmelidir

Öğretmen alımı yapılırken sözlü sınava çok daha az sayıda aday çağrılmalı ve öğretmenler hakkında ön inceleme raporları hazırlanmalıdır.

EĞİTİM 15.09.2019, 21:14
Öğretmen Alım Usulü Yeniden Düzenlenmelidir

Mülakata Giren Aday Sayısı Azaltılsın
Öğretmen alımı yapılırken KPSS puan üstünlüğüne göre kontenjanın 3 katı kadar sözlü sınava alınmaktadır. İşte bu sayı oldukça fazladır. Hal böyle olunca puanı oldukça düşük olan adaylar mülakatta geçerken, yüksek puan alan adaylar mülakatta elenmektedir. Adayların siyasilerden referans bulma yarışı da başlamaktadır. Eğer az sayıda aday olursa referans arama durumu ortadan kalkacaktır ve en uygun adaylar mülakattan geçecektir. Bu yüzden yönetmelik değişikliği ile mülakata girecek aday sayısı azaltılmalıdır. 

Mülakatlara giren her 3 adaydan 2’si başarısız olmaktadır. Bu durum adayların mesleki başarılarını da olumsuz etkiler. Çünkü daha ilk deneyimlerinden başarısızlıkla yüzleşmek zorunda bırakılıyorlar. Meslek hayatlarına umutsuzlukla ilk adımı atıyorlar.

Öğretmenler Ön İncelemeden Geçmeli
Sözlü sınava girecek olan adaylar ön incelemeden geçirilerek belirlenmelidir. Sadece eğitim fakültesi mezunu olanlardan ziyade daha üst öğrenime sahip olanlara öncelik verilmelidir. Ayrıca öğretmenler sadece mesleki yeterlilik olarak değerlendirilmemelidir. Psikolojik durumlarının uygunluğu da araştırılmalıdır. Çarşı ve Mahalle Bekçileri bile rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunu olan kişilerin yer aldığı mülakat komisyonlarının önüne çıkmaktadır. Ancak gelecek nesilleri yetiştirecek olan öğretmenlerin ruh sağlığı kontrol edilmemektedir. Bu durum öğrencilerle ilişkiler ve çocukların ruh sağlığı için büyük önem arz eder. Dayakçı ya da tacizci gibi sorunlu öğretmenlerin ayrıştırılması için bire bir psikolog görüşmesi dahi yapılabilir. 

Öğretmenler hakkında bireysel dosyalar açılarak detaylı ön inceleme raporları konulmalıdır. Bu raporlar mülakat komisyonlarına da sunulmalıdır. Böylece binlerce, milyonlarca öğrenciye dokunacak olan öğretmenler birkaç dakikada seçilmiş olmayacaktır. 

Bakan Ziya Selçuk her fırsatta eğitimde değişiklik için ilk adımın öğretmenler olduğunu söylemektedir. Kaliteli ve vasıflı öğretmenler için en baştan iş sıkı tutulmalıdır ve alım yapılırken titiz davranılmalıdır. Gereken değişimler yapıldıktan sonra öğretmen alımlarında bir dönüm noktası yaşanacaktır. Yeni nesil öğretmenlerin bu şekilde atanmaya devam etmesi ile eğitim sisteminde köklü bir değişimin fitili ateşlenecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)