Öğretim Elemanı Nasıl Olunur

Üniversitelerde görev yapan ve eğitim veren tüm çalışanlar öğretim elemanı kadrosu kapsamında değerlendirilmektedir.

EĞİTİM 16.04.2019, 23:35
Öğretim Elemanı Nasıl Olunur

Kimler Öğretim Elemanı Olabilir?
Öğretim elemanı kavramı akademik camia içerisinde çatı bir kavramdır. Bu kavram öğretim üyelerini, okutmanları ve diğer tüm eğitmenleri kapsamaktadır. Dolayısıyla araştırma görevlisinden profesöre ve okutmana kadar tüm eğitim veren kadrolar öğretim elemanı kadrosu içerisine girmektedir. 

Öğretim elemanı olmak için en az lisans mezunu olmak gerekmektedir. Araştırma görevlisi kadrosu için yüksek lisans ya da doktora aşamasında olmak gerekirken öğretim üyesi kadroları için bu eğitimlerin tamamlanmış olması gerekmektedir. 

Öğretim elemanlarının ALES ve YDS sınavlarına girerek başarılı sonuçlar elde etmeleri gerekmektedir. Ardından üniversitelerin ilanlarına başvuracak olan adaylar yazılı ve sözlü sınavları geçmeleri durumunda öğretim elemanı olmaya hak kazanacaklardır. 

Öğretim elemanları üniversitelerde görev yapmakta ve eğitim vermektedir. Bu bakımdan öğretim elemanı olmanın son derece prestijli olduğunu ifade edebiliriz. Bunun yanı sıra öğretim elemanı maaşları da son derece iyi seviyededir. Bu nedenle pek çok kimse öğretim elamanı olmak için çalışmaktadır. Öğretim elemanı iş ilanları ise üniversiteler tarafından yayınlanmaktadır. Dolayısıyla adayların üniversitelerin internet sitelerini takip etmelerinde fayda bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra bazı uygulamalar ve web sitelerinde tüm ilanlar bir araya getirilmektedir. İsteyen kimseler buraları da takip edebilir. Ayrıca sitemizde de zaman zaman yayınlanan öğretim elemanı ilanları ile başvurularda bulunabilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)