“Öğrenciye Kiralık Ev” Arayışı Başladı

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanması ile öğrenciler kafalarında tercihlerini şekillendirdi ve kiralara bakmaya başladı bile.

EĞİTİM 03.08.2018, 22:50
“Öğrenciye Kiralık Ev” Arayışı Başladı

İstanbul’da Okuyanlar Yüksek Kira Ödeyecek

Türkiye’nin hemen her ilinde üniversite okumak mümkün. Ancak en yüksek kira İstanbul’da okuyacak olan öğrencileri bekliyor. İstanbul’da merkezi yerlerde kiralar 3 bin lirayı aşıyor. Doğu illerinde ise 400-500 TL civarında ev kiralamak mümkün.

YKS sonuçlarının açıklanması ile öğrenciler tercihlerine şekil vermeye başladı. 7 Ağustos’ta başlayan tercihler 14 Ağustos’ta sona erecek. 31 Ağustos tarihinde ise yerleştirme sonuçları açıklanacak. Üniversiteye yerleşen adaylar için sonrasında barınma telaşı başlayacak. En güncel verilere göre en pahalı kirayı İstanbul’da okuyan öğrenciler ödeyecek.

Ortalama Kiralar

İstanbul’da 110 metrekare bir evin kirası 1.710 TL civarında. En düşük kiralar ise 1.000 TL’ye yaklaşıyor. Ortalama kiralar Aravutköy’de 713 TL, Esenyurt 903 TL ve Silivri 966 TL ile en ucuz semtler arasında yer alıyor. Sultangazi, Çatalca, Çekmeköy, Sultanbeyli, Avcılar, Pendik, Esenler, Şile, Tuzla, Sancaktepe, Beylikdüzü, Güngören, Bayrampaşa, Bahçelievler, Büyükçekmece, Kağıthane, Fatih, Ümraniye, Bağcılar, Başakşehir, Kartal ve Küçükçekmece gibi yerlerde ise 1.000-1.500 TL aralığında kiralık daire bulabilmek mümkün.

Gaziosmanpaşa, Zeytinburnu, Maltepe, Üsküdar, Şişli, Adalar, Ataşehir, Beyoğlu ve Eyüp ilçelerinde ise 1.500-2.500 TL aralığında kiralık daire bulunabilir. Beykoz, Kadıköy, Bakırköy, Beşiktaş ve Sarıyer ise rekora koşan ilçeler. Buralarda 2.500-3.500 TL aralığında kiralık daire bulunabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)