Öğrencilere Yetenek Taraması Yapılacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 2018 – 2019 eğitim öğretim yılında öğrencilere yetenek taraması yapılarak, yetenekleri ortaya çıkarılacak.

EĞİTİM 07.01.2018, 21:24
Öğrencilere Yetenek Taraması Yapılacak

Okçuluk vakfı ile MEB arsında yapılan proje ile 39 ilçede görev yapan 162 okuldaki 330 öğretmene okçuluk eğitimi verildi. Eğitimi tamamlayan öğretmenler Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde yapılan törenle sertifikalarını aldılar. Törene çok sayıda siyasi ve yetkili katıldı. 

“Okçuluk Kültürümüzdür”

Gerçekleşen törende Bakan Yılmaz da konuşma yaptı. Proje sayesinde öğrenci ve öğretmenlere okçuluğun tanıtılacağını ifade etti. Okçuluğun bizim kültürümüz olduğunu söyleyen Yılmaz, bu kültürün yaşatılması için projenin öneminde değindi. 

Okçulukla tanışan öğretmenler sayesinde, öğrencilerin de bu spora ilgi duymasının sağlanacağını ifade etti. Bu kapsamda okçuluk kurslarının açılacağını ve öğrencilerin yetiştirileceğini ifade etti. 117 okulda verilen okçuluk kursları ile 2.808 öğrencinin yetiştirilmesi hedefleniyor. Öğrenciler 24 kişilik takımlar halinde çalışacak. Şimdiye kadar 189 öğrenci okçuluk eğitimi aldı. 

Yetenek Testleri Geliyor

2004 yılında ilk spor lisesinin açıldığını söyleyen Yılmaz, şu anda 70 spor lisesi olduğunu ifade etti. Bu okullarda 15 bin 320 öğrenci eğitim alıyor. Ayrıca pilot olarak 3 imam hatip lisesine açılan spor programı ile 124 öğrenci daha alındı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile imzalanan protokol sayesinde ilkokul 3. Sınıftan itibaren yetenek taramaları yapılacak. bu uygulama pilot olarak Keçiören’de yapıldı ve önümüzdeki sene tüm Türkiye’de yapılması planlanıyor.

Yorumlar (0)