Öğrenciler E-Okul’dan Takdir ve Teşekkür Puanı Hesaplamaya Başladı

İlk dönemin sonuna yaklaşıldığı için karne notları da sistemde yerini almaya başladı. Karneyi beklemeyecek kadar sabırsız olan öğrenciler şimdiden notlarını hesaplayarak, takdir mi teşekkür mü alacağının hesabını yapıyor.

EĞİTİM 12.01.2018, 21:46
Öğrenciler E-Okul’dan Takdir ve Teşekkür Puanı Hesaplamaya Başladı

Peki bu hesaplama nasıl yapılır? Takdir ve teşekkür kaç puanla alınır?

Karne Nasıl Hesaplanır?

19 Ocak 2018 günü tüm okullarda karne heyecanı yaşanacak. Yani birinci yarıyılın son bir haftası kaldı. Bu yüzden öğretmenler sınav, performans ve kanaat gibi notları sisteme girmeye başladı. Hatta meslek liselerinde mesleki ve teknik eğitimlere ilişkin notlar da sistemde yer almaya başladı. İşte girilen bu notların aritmetik ortalaması alınarak karne ortalaması hesaplanabiliyor. Bu not ile takdir teşekkür hesaplama yapmak mümkün. Yani bütün mevzu notların aritmetik ortalamasını almak. 

Kaç Puanla Takdir ve Teşekkür Alınır?

Karne notlarınızın aritmetik ortalamasını aldıktan sonra çıkan puan size takdir veya teşekkür alıp almayacağınızı söyleyecektir. Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre puanlarının ağırlıklı ortalaması 70 ve üstü olan, davranış notu 100 olan öğrenciler takdir ve teşekkür belgesi alabilirler. 

Bu öğrencilerden puanı 70,00-84,99 arasındakiler teşekkür belgesi almaya hak kazanırken, 85,00 ve daha yukarı olan öğrenciler ise takdir belgesi alacaktır. Ortaöğretim öğrencilerinden en az 3 dönem boyunca takdir belgesi alan öğrenciler aynı zamanda üstün başarı belgesi almaya hak kazanacaktır.

Yorumlar (0)