Öğrenci Affının Detayları Netleşti

Yüksek Öğretim Kurulu tarafından öğrenci affına ilişkin usul ve esaslar belirlenerek yayınlandı. Kimlerin bu aftan faydalanabileceği ise haberimizde yer alıyor.

EĞİTİM 09.06.2018, 00:05
Öğrenci Affının Detayları Netleşti

Öğrenci Affından Faydalanma Şartları

Ön lisans, lisans, lisansüstü eğitim, lisans tamamlama gibi tüm yükseköğretim seviyelerinde daha önce ilişiği kesilen öğrencilere af geliyor. Bu kapsamda öğrencilerin terör örgütü sebebiyle ilişiklerinin kesilmemesi ana şart olarak getirilmiştir. Bunun haricinde kalan ve her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler yeniden öğrenci olabilecekler.

Bu kişilerin 18 Mayıs 2018 tarihinden önce ilişikleri kesilmiş olmalıdır. Aftan faydalanmak isteyenler 18 Eylül 2018 tarihine kadar başvurularını yapmak durumundadırlar. Bu af sayesinde öğrencilik hayatına yeniden dönen öğrencilerin açık öğretim fakültelerine geçiş yapma hakları da bulunuyor.

Örgün öğretim almak istemeleri durumunda ise üniversiteyi kazandıkları yıl puanlarına göre daha düşük bir üniversiteye geçiş yapabilmek de mümkün olacak. Böylelikle iş sebebiyle farklı şehirde olanlar eğitimlerini bulundukları şehre ya da yakın bir şehre taşıma imkanına da kavuşabilecekler.

Askerlik sebebiyle başvuru yapamayacak olanlar ise terhis tarihlerinden itibaren 2 ay içerisinde başvurularını yapabileceklerdir.

Kapsamın oldukça geniş tutulması sayesinde 700 bine yakın öğrencinin bu imkândan yararlanması beklenmektedir. Bu da büyük bir rakama tekabül etmektedir. İkinci üniversite okuyacak kimseler için de harç çıkması söz konusu olabilecek. İşte tüm bu hususlar göz önünde bulundurularak başvuru tarihleri kaçırılmamalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Funda aldağ 3 yıl önce
Ben 2002 de Ankara üniversitesini kazandım. Fakat bölümü tamamlayamadım. Örgün eğitime bulunduğum ilde devam edebilir miyim?