Öğrenci Affından Yararlanacak Kişiler Belli Oldu

Başbakan Binali Yıldırım’ın Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası dile getirdiği öğrenci affı düzenlemesinden yararlanabilecek kişilerin kapsamı belli oldu.

EĞİTİM 06.05.2018, 18:09
Öğrenci Affından Yararlanacak Kişiler Belli Oldu

500 Bin Öğrenci Faydalanabilecek

Başbakan Binali Yıldırım hali hazırda üniversitelerde eğitim gören 8 milyona yakın öğrenci bulunduğunu dile getirdi. Bu öğrencilerin haricinde ise 500 bin kadar çeşitli nedenlerle eğitimine devam edememiş kimselerin bulunduğunu belirten Başbakan Yıldırım bazı örneklemelerde de bulundu. Bu kapsamda üniversite eğitimini maksimum 7 yıllık eğitim süresi içinde bitiremeyenler, ayrılmak zorunda kalanlar, okuldan ilişiği kesilenler gibi daha birçok durumdaki öğrenci yeniden eğitimine dönebilecek. Ancak bu imkandan faydalanabilmek için tek bir şart getirildi.

Bu şart ise öğrencilerin terör suçlarına karışmamış olmasıdır. Bunun da ötesinde herhangi bir milli güvenliğe tehdit oluşturan yapı veya oluşumlara üyelik, irtibat ve iltisak da yeniden kayıt yaptırmanın önünde engel teşkil edecektir.

Kayıt Yaptırma Süresi

Bu düzenlemeden faydalanabilmek için 4 aylık süre içerisinde öğrencilerin üniversitelere başvuruda bulunması gereklidir. Ancak bunun için ilk olarak kanunun yürürlüğe girmesi gerekmektedir. Bu kanunun da yakın bir süre içerisinde yürürlüğe gireceğini ifade edebiliriz. Bu düzenlemeler ile birlikte öğrenciler 2018-2019 eğitim öğretim yılında eski üniversitelerine dönüş yapabileceklerdir.

2018 Öğrenci affı kapsamında sadece lisans öğrencilerinin değil aynı zamanda yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin de üniversite eğitimlerine geri dönebileceğini ifade etmek gereklidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)