Norm Fazlası Öğretmenler Seminerlere Katılabilir mi?

Herhangi bir okulda kadrosu olmayan norm fazlası öğretmenler seminer çalışmalarına katılabilir mi? Katılırsa ek ders ücretine hak kazanır mı?

EĞİTİM 03.09.2019, 18:15
Norm Fazlası Öğretmenler Seminerlere Katılabilir mi?

Seminere Katılma Görevi
MEB’e bağlı okullarda görev yapmakta olan öğretmenler senede toplam 4 hafta meslek içi eğitimlere katılır. Bu eğitimler seminer görevi olara anılır. 2019-2020 eğitim döneminde seminerler birer haftalık dört parça halinde yapılacaktır. Okul açılmadan önce, ilk ara tatil, ikinci ara tatil ve okul kapandıktan sonra olmak üzere birer hafta tatil seminer yapılacaktır. Seminerlerin ilk haftası 2 Eylül tarihi itibariyle başlamıştır. Okullar ise 9 Eylül’de başlayacaktır. 

Okul öncesi ve ilköğretim kurumları yönetmeliğine göre öğretmenler bakanlıkça belirlenen mesleki çalışmaları kendi okullarında yürütmektedir. İlkokullarda zümre bazında, diğer okullarda ise alan bazında diğer okullardaki seminer çalışmalarına katılm89oak mümkündür. Ortaöğretim kurumları yönetmeliği de öğretmenlerin seminer çalışmasına kendi okullarında katılmasını düzenlemiştir.

Seminere katılan öğretmenlere en fazla 2 haftaya kadar ve fiilen mesleki çalışmaya katılmak kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenecektir. Görüldüğü gibi seminerlerde ek ders ücreti almak için fiilen katılım sağlamak gerekir. 

Norm Fazlası Öğretmenler
Herhangi bir okulda kadrosu bulunmayan öğretmenler norm fazlasıdır. Bu öğretmenler il veya ilçe milli eğitim müdürlüğü emrinde bulunurlar. Seminer görevinde öğretmenlerin kendi okullarında katılması kuralı bulunur. Norm fazlası öğretmenlerin ise kadrosu hiçbir okulda bulunmamaktadır. Bu yüzden il ve ilçe emrinde bulunan öğretmenlere seminer görevi verilmemektedir. Seminer döneminde ek ders ücreti alınması ise fiilen seminer katılma şartına bağlıdır. Norm fazlası öğretmenler seminere katılamadığı için ek ders ücretine de hak kazanamaz.

Geçici Görevlendirme Halinde Seminer Görevi
Norm fazlası öğretmenler boş norm kadrolarda geçici olarak görevlendirilebilir. Geçici görevlendirme halinde öğretmenler seminer dönemine katılmaları gerekir. Ancak geçici görevlendirmeler Eylül başında henüz yapılmamış olduğundan bu mümkün olmamaktadır. Geçici görevlendirilen öğretmenlerin kadrosu belirli bir okulda olduğundan seminere katılmaları yasal olarak mümkündür. Ancak fiili duruma bakıldığında geçici görevlendirmeler seminer döneminde henüz yapılmadığından bu öğretmenler de seminere katılamaz. Fiilen seminere katılmadıkları için ek ders ücreti de alamazlar.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)