Nöbetçi Öğretmenlere Genelge İle Ek Görev Verilmesi Hukuka Aykırı

Okullarda nöbetçi öğretmen olarak görev yapan personellere mevzuatta yer almayan bir konu ile ilgili genelge ile ek görev verilmesi kanuna aykırıdır.

EĞİTİM 03.05.2018, 00:37
Nöbetçi Öğretmenlere Genelge İle Ek Görev Verilmesi Hukuka Aykırı

Mevzuatta Yer Almıyor
Nöbetçi öğretmenlerin görevlerini düzenleyen ilgili yönetmelikler içerisinde tüm görevler ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Buna göre taşımalı eğitim esnasında öğrencilerin iniş ve binişlerini kontrol etme şeklinde herhangi bir görev tanımlaması yapılmamıştır. Ancak bazı yerlerde genelge ile öğretmenlere bu vazifenin verildiği görülmektedir. 

Bu genelge ile kanun ve yönetmeliklerde yer almayan düzenlemeler yapılmaktadır. Öğretmenler tarafından da angarya olarak adlandırılan bu işlerin sonlandırılması gerekmektedir. Ayrıca öğrencilerin iniş ve binişini sağlayan servis personellerinin bulundurulması da zorunlu hale getirilmiştir. Dolayısıyla böylesi bir görev gerekli değildir.  

Bu konu ile ilgili bazı öğretmen ve sendikaların çalışmaları devam etmektedir. Bu çalışmalar kapsamında verilen bu görevin iptal edilmesi talep edilmektedir. Ancak bu konu ile ilgili henüz yetkililerden bir açıklama gelmedi. Üst makamlara iletilen sorunların kısa süre içerisinde çözülmesi tüm öğretmenlerin temel talepleri arasında yer almaktadır. 

Ayrıca yapılması hedeflenen çalışmalardan birisi de rehber öğretmenlerin okul servislerinde görev almasıdır ki bu sayede denetimler daha da çok sıklaştırılmış olacaktır. Böylelikle öğrencilerin içerisinde bulunduğu ortamlar da yakından izlenebilecek ve olumsuz durumların giderilmesi için hızlı bir şekilde çalışmalar yapılacaktır. Konu ile ilgili gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)