NASA Türk Öğrencileri Davet Etti

İstanbul Şehir Üniversitesi mühendislik ve doğa bilimleri fakültesinde eğitim alan 7 öğrenci hazırladıkları model uydu ile NASA’dan davet aldı.

EĞİTİM 08.05.2018, 10:49
NASA Türk Öğrencileri Davet Etti

40 Proje Arasında Yarışacaklar

NASA tarafından ABD’nin Teksas eyaletinde gerçekleştirilecek yarışma için dünya genelinden birçok proje başvuru yaptı. Bu projelerden birisi de İstanbul ŞehirÜniversitesi öğrencilerinden geldi. Öğrenciler hazırladıkları model uydu ile yarışmaya katılıp hünerlerini sergileyecekler.

Maddi Destek Gerekli

Projeyi hazırlayan genç üniversite öğrenciler maddi yetersizlikten dert yandılar. Gerek projeyi hazırlama aşamasında gerekse de hazırladıktan sonra Amerika’ya gitmek için yeteri kadar finansal destek bulmakta zorlandıklarını aktardılar.

Yurtdışı Eğitimi

Projede yer alan öğrencilerin isteklerinden bir diğeri de yurtdışında eğitim alabilmek. Bunun için de yurtdışındaki üniversitelerden burs beklediklerini de ifade ediyorlar. Eğitimlerini tamamladıktan sonra yurda dönerek uydu tasarlama işlerine devam edeceklerini aktarıyorlar.

Öğrenciler sadece model uydu alanında değil aynı zamanda İHA ve SİHA konularında da çalışmak istediklerini dile getiriyorlar. Bunun için gerekli yazılımları hazırlamak ve ülkemize katkıda bulunmak istediklerini ifade ediyorlar.

Öğrenciler yetişmiş insanların ülke içerisinde kalması gerektiğini de düşünmekteler. Dolayısıyla kendilerinin de eğitimleri aldıktan sonra ülke içerisinde kalacaklarını belirtiyorlar. Gelişmekte olan bir ülke olmamız sebebiyle bu tür yatırımların da son derece önemli olacağını ifade etmek isteriz.

Ortaya konan bu projelerin öğrencilerin iş bulmalarında da son derece önemli bir yere sahip olduğu öğrenciler tarafından ifade edilmiştir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)