Mühendislik Tamamlama Eğitimi İçin 5000 Kontenjan Talebi

2013 yılından beri yapılan teknik eğitim mezunları için Mühendislik Tamamlama Eğitimi’nde 5000 kontenjan talebi YÖK’e iletildi.

EĞİTİM 19.07.2018, 22:04
Mühendislik Tamamlama Eğitimi İçin 5000 Kontenjan Talebi

Yazılı Talepte Bulunuldu

Mühendislik tamamlama eğitimi yaklaşık 40 bin teknik eğitim mezunu teknik öğretmen tarafından yakından takip ediliyor. 2018 yılında da ALES puanı ile Mühendislik Tamamlama Eğitimi için kabuller yapılacak. Teknik Eğitim Mezunları ve Mühendisleri Derneği bu alımlarda en az 5 bin kontenjan açılması için YÖK’e yazılı başvuruda bulundu.

Kontenjan talebinde gerekçe olarak 28 Şubat döneminde imam hatip mezunlarının yaşadığı mağduriyetler gösterildi. O dönemde mühendislik fakültesine girmeye yetecek kadar ne yapan kişiler katsayı engeli nedeniyle teknik eğitime yönelmişti. Şimdi bu kişiler için eğitimini mühendisliğe tamamlama fırsatı tanınabilir. Çünkü bu kişilerin istihdamı az olduğundan başka mesleklere yöneldiler. Ancak mühendislik unvanına kavuşmaları halinde yeni kariyer planı yapabilirler.

2017’de Verilen 3 Bin Kontenjan Yetmemişti

Teknik Eğitim Mezunları ve Mühendisleri Derneği (TEMUDER) yaklaşık 70 bin teknik eğitim mezunu olduğunu ifade ediyor. 2017 yılımda mühendislik tamamlama eğitimi için 3 bin kontenjan açılmıştı ancak yeterli gelmemişti. Bu sebeple dernek 2018 yılı için 5 bin kontenjan talebini yazılı olarak YÖK’e iletti. Özellikle Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerde kontenjanların arttırılmasını istedi. Aynı zamanda Türkiye genelinde mühendislik fakültesi olan her yere kontenjan verilmesi istendi. Böylece herkesin eğitime ulaşım hakkı olmalı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)