Milli Eğitim Okullara Ve Velilere Kayıt Parası Uyarısı Yaptı

İstanbul İl Milli eğitim müdürlüğü internet sitesinde kayıt parası konusuna ilişkin uyarı yapılırken, okullara da yazı gönderildi.

EĞİTİM 11.07.2018, 22:55
Milli Eğitim Okullara Ve Velilere Kayıt Parası Uyarısı Yaptı

Kayıt Parası Alınmayacak

Okulların tatil olması ile birlikte yeni eğitim öğretim yılı için kayıt yapılmaya başlandı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü kayıt parası sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu. 10 Temmuz 2018 tarihli Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci imzalı talimat tüm okullara gönderildi. Talimatta okul yönetiminin velilerden kayıt parası adı altında hiç bir ücret istenmemesi istendi. Ayrıca bu konuda kanun, yönetmelik ve genelge ilgili maddelerine aykırı davranan okul yöneticileri hakkında yasal işlem yapılacağı konusunda da uyarı yapıldı.

2018-2019 eğitim-öğretim yılının 17 Eylül'de başlayacağının bildirildiği yazıda ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokulları bu için kayıtların Temmuz başından beri yapıldığı bildirildi.

Velilerden Şikayet Var

İstanbul Valiliği, BİMER, CİMER, ALO 147 gibi şikayet hatlarına velilerin kayıt parası ile ilgili şikayetlerinin ulaştığı bildirildi. Okullara öğrenci kaydettirmek isteyen veliler okul yönetiminin kayıt parası talebi ile karşılaşması hâlinde şikayette bulundu.

Anayasa'nın 42'nci maddesine göre "İlköğretim kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve devlet okullarında parasızdır" hükmü ile zorunlu eğitimin parasız olması güvence altına alınmıştı. Bu hükme göre ilköğretim ve ortaöğretimden oluşan 12 yıllık eğitim süresince velilerden hiç bir ücret talep edilemez.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)