Milli Eğitim Bakanı'ndan Okulların Açılması ile İlgili Flaş Açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katıldığı bir canlı yayında 15 Şubat 2021 tarihinde okulların kademeli olarak açılmasının planlandığını açıkladı.

EĞİTİM 17.01.2021, 21:38
Milli Eğitim Bakanı'ndan Okulların Açılması ile İlgili Flaş Açıklama

Milli Eğitim Bakanı'ndan Okulların Açılması ile İlgili Flaş Açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katıldığı bir canlı yayında 15 Şubat 2021 tarihinde okulların kademeli olarak açılmasının planlandığını açıkladı.

LİSE ÖĞRENCİLERİNİN SINAVLARI ÖNMELİ

İlkokul kademesi olarak, ortaokul kademesi olarak bizim öğrencilerimizin daha çok eğitimsel olarak, pedagojik gelişimlerini öne çıkarmaktadır.

Öğrencilerimizin akademik olarak ilerlemeleri daha çok lise dönemlerinde ele alınan bir konudur. Bir ilkokul öğrencisi ile lise öğrencilerinin karşılaştırılması eğitimin bilimi açısından çok doğru bir yöntem değildir.

Liseli öğrencilerimizin sınavlara girmeleri, onların bir sonraki dönemde rahat etmeleri açısından ki, diyelim ki 9 ncı sınıfta öğrencilerimiz biz 2 nci dönemleri geçen yıl olduğu gibi dikkate almaz isek, sadece birinci dönemlerden sorumlusunuz der isek bir sonraki yıl zaafiyete uğramaları kaçınılmazdır.

O yüzden öğrenme kayıplarını daha da artıracak bir yolu seçmemeyi, bizim bir eğitim bilim kurulumuz var, onlarla yaptığımız görüş alışverişinde, ilk ve ortaokullarda bunun sınav olarak yapılmaması, liselerde sınav olarak yapılması, önümüzdeki 5-6 yılın kayıpları açısından çok daha kritiktir kararı çıktı.

MERKEZİ SINAVLAR

Merkezi sınavlarda öğrenciler tüm müfredatlardan sorumlu tutulacaklar. Bizim öğrencilerimizin yarısı müfredatın tamamından olmasını söylüyor. Çok hazırlandık diyorlar. Bir kısmı da yarısından olsun diyor, biraz öyle istiyorlar.

Aynı şey merkezi sınavlarda da karşımıza çıkıyor. Bu dinamik bir süreç, ben yıl sonuna kadar şöyle olacaktır ya da olmayacaktır desem, süreç değiştiğinde tablo farklılaştığında bizde kararımızı gözden geçiriyoruz.

Ama bu sene geçen sene gibi değil. Geçen sene Mart ayında küresel salgın başladığında, okulları kapattık, tüm dünyada böyle bir tedbir alındı, biz hiç hazır değildik.

Ne televizyon kanalları vardı, ne internet altyapımız buna yetkindi, bakanlığın kendisinin hazır olmadığı dönemde toplumdan yüksek beklenti içerisine girmesi doğru değildi.

DÜNYADA İLK 5'E RAHAT GİRERİZ

Fakat şimdi, diğer ülkeleri de karşılaştırıyoruz, ve şunu istiyoruz, Türkiye'yi Milli Eğitim Bakanlığı'nı başka ülkelerle lütfen karşılaştırın.

Kanada, İspanya, Portekiz, İngiltere'de ne olmuş karşılaştırın.

Uluslararası kriterlerle karşılaştırın. Öğrencisinin ve öğretmeninin en çok canlı ders yapma sayısı, televizyon eğitim kanalları kurulmuş mu, yardımcı kaynaklarla nasıl bir altyapı oluşturulmuş, EBA'nın içerisindeki kapsamın , özel eğitim ihtiyacına göre, mesleki eğitim ihtiyacına göre katmanlaştırılmış mı? bunlarla ilgili çok iyi durumdayız. Kesinlikle çok iyi durumdayız. Dünyada ilk 5'e rahatlıkla girer.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)