Milletvekilinden Öğrencilerin Kredi Borçları Kaldırılsın Talebi

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ Meclis’e sunduğu bir teklifte üniversite öğrencilerinin almış oldukları kredi borçlarının silinmesini talep etti.

Milletvekilinden Öğrencilerin Kredi Borçları Kaldırılsın Talebi

Karşılıksız Kredi Verilsin
Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Mehmet Gökddağ TBMM’ye sunduğu teklifte öğrencilere verilen kredilerin karşılıksız olarak verilmesi gerektiğini belirtti. Bu kapsamda daha önce verilmiş kredilerin de silinmesi gerektiğini dile getirdi. Zira yüz binlerce üniversite mezunu kişinin iş bulamadığını ve bu sebeple de borçlarını ödeyemediğine dile getiren Milletvekili Gökdağ bu kişilerin borç batağına battıklarını dile getirdi. 

CHP Milletvekili Mehmet Gökdağ vermiş olduğu bu teklifin gerekçesinde ise öğrencilerin kredilerini erteleme imkanlarının bulunmadığını dile getirdi. 2 yıl sonra ödememeleri durumunda ise direkt olarak %1.40 oranında gecikme faizinin uygulandığını ifade etti. 

Gökdağ yaptığı açıklamada işsizlik rakamlarına da değindi. Bu kapsamda 3 milyon işsizin bulunduğunu belirten Gökdağ bunlardan 947 bininin işsiz olduğunu belirtti. Üniversiteyi yeni bitirmiş gençler ise iş bulamadan borç batağına batmaktadırlar. Bu da ciddi manada sıkıntı teşkil etmektedir. 

Her ne kadar karşılıksız olarak kredi verilmesi pek mümkün görünmese de bunun yerine burs olarak verilen paraların kapsamının genişletilmesi düşünülebilir. Zira ihtiyacı olan birçok kişi bu desteklerden faydalanamamaktadır. Bu da eğitime erişim haklarının kullanılmasını zorlaştırmaktadır. Sosyal devlet olmanın gerekliliği olarak verilen bu bursların ihtiyaç sahibi daha çok kişiye ulaştırılması gereklidir.

Kamu Personel Alımı

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2018, 22:48
YORUM EKLE