Mevcut Okul Müdürleri Görevlerinden Alınacak Mı

Hazırlık aşamasında olan öğretmenlik meslek kanunu ile okul müdürlerinin seçim usulü de değiştirilecek. Peki, mevcut müdürler görevinden alınacak mı?

EĞİTİM 18.01.2019, 22:38
Mevcut Okul Müdürleri Görevlerinden Alınacak Mı

Bakan’dan Açıklama
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni öğretmenlik meslek kanunu çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bakan Selçuk, yapılan çalışmalar ile okul müdürlerinin bir havuz içerisinde seçileceğini belirtti. Bu havuza girebilmek için ise öğretmenlere sınavlar yapılacak. Ayrıca müdürlerin kendilerini sürekli olarak dinamik tutmaları da sağlanacak. Bu yasa çalışmaları devam ederken hali hazırdaki okul müdürlerinin durumunun ne olacağı da merak konusu oldu. Bakan Selçuk ise mevcut okul müdürlerinin kazanılmış haklarının bulunduğunu belirtti ve görevden alınmayacaklarını da dile getirdi. 

Bakan Selçuk bu sisteme kademeli olarak geçileceğini de ifade etti. Dolayısıyla zamanla tam işlerliğe kavuşacak bir sistemin planlandığını ifade edebiliriz. Ayrıca yapılacak olan sınavın da ÖSYM tarafından yapılmasının planlandığı Bakan Selçuk tarafından ifade edildi. Dolayısıyla daha objektif bir sınavın hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Aynı şekilde sözlü sınav aşamalarının da hakkaniyete uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi durumunda istenilen başarı elde edilebilecektir. Konu ile ilgili bilinen tüm gelişmeler Bakan Selçuk’un açıkladığı gibidir. İlerleyen dönem içerisinde ise öğretmenlik yasasının taslak hali kamuoyu ile paylaşılacaktır. Bu durumda daha isabetli değerlendirmelerde bulunulabilir. Sizler de sitemizi takip ederek öğretmenlik meslek kanunu hakkındaki tüm gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@