Mesleki Eğitime de Önem Verilmeli

Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, yüksek işsizlik rakamlarını düşürecek faktörlerden birinin de mesleki eğitim olduğunu ifade etti.

EĞİTİM 31.12.2017, 21:07
Mesleki Eğitime de Önem Verilmeli

Çıraklık eğitimlerine önem verilerek kişilerin mesleki ve teknik olarak yetişmesinin sağlanmasını istedi. 

Çıraklık Eğitimine Önem Verilmeli

Aynı zamanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mesleki Eğitim Kurulu Başkanı Saka, mesleki eğitime dikkat çekti. TOBB'un bu konuda Milli Eğitim ile sürekli istişare halinde olduğunu söyleyen Saka, yürürlüğe giren koyduğu 6764 sayılı kanunun mesleki eğitimi etkilemesine değindi.

Şu an uygulanan "4+4+4" sistemine çıraklık sisteminin dahil edildiğini ifade etti. 8. sınıfı bitiren öğrencilerin 4 yıllık mesleki eğitime devam etmesi sağlandı. Böylece lise mezunu olan kişiler lise diplomasının yanı sıra ustalık belgesi de olabilecek. 

Mesleki Eğitime İlgi Azalıyor

Saka, son yıllarda mesleki eğitime ilginin azaldığını ve bu eğitimlere katılan öğrenci sayısının günden güne düştüğünü ifade etti. Bu durumun çıraklık eğitim sisteminde değişiklik yapılması ihtiyacını ortaya çıkardığını söyledi. Yapılan kanun değişikliği ile çıraklık eğitimi zorunlu örgün eğitim kapsamın alındı. Böylece ustalar daha küçük yaştan yetişebilecek. Usta çırak kültürü ile yetişen gençler, lise mezunu olduklarında aynı zamanda meslek sahibi olabilecekler. 

Öğrenci dilerse bu meslekte devam edebileceği gibi, dilerse eğitimine de devam edebilir. Üniversite mezunu işsizlerin sayısı düşünüldüğünde meslek edindirme programlarının istihdama çok büyük katkısı olacaktır.

Yorumlar (0)