Mesleki Eğitim Tercih Oranı Yükseliyor

MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay Liselere geçiş sınavında öğrencilerin yüzde 42 si mesleki eğitimi tercih ediyor.

EĞİTİM 09.01.2018, 20:23 10.01.2018, 17:31
Mesleki Eğitim Tercih Oranı Yükseliyor

Osman Nuri Gülay Antalya'da düzenlenen Mesleki Eğitim Çalıştayında konuştu. Gülay Güçlü bir ülke olmak için nitelikli mesleki eğitimin şart olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin büyük bir geç potansiyeline sahip olduğunu belirterek; "Öğrencilerimize hem milli manevi değerlerini öğreteceğiz hem ahlaklı bir usta olması için uğraşacağız hem de globalleşen dünyada yeni teknolojileri aktaracağız." dedi.

Genel Müdür Gülay, Türkiye'de 3 bin 583 meslek lisesinde 132 bin 56 öğretmenin görev yaptığını ve bu okullarda 1 milyon 68 bin 660 öğrencinin eğitim aldığını belirtti.

28 Şubat döneminde Mesleki Eğitime büyük darbe vurulduğunu aktaran Gülay, o Önemde mesleki eğitime giden öğrencilerin önüne yükseköğretimde katsayı engeline takıldığını anlattı.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay liselere geçişte uygulanacak yeni sistemle ilgili; 

"Yeni sistemde mesleki eğitim olarak yüzde 90'lık bir hedef kitlemiz var. Çünkü yüzde 10 öğrenci sınav ile yerleştirilecek. Bu yüzde 90’lık hedef kitlesinden ne kadar çok mesleki eğitime öğrenci kazandırabilirsek o zaman sektörün aradığı nitelikli iş gücünü kendilerinin de seçme imkanı olarak teslim etme imkanımız olur. Yüzde 10’luk dilimde mesleki eğitim nerede olması gerekiyorsa orada olacak. Türkiye'nin temelden yetişen nitelikli mühendislere de ihtiyacı var. Nitelikli mühendis yetiştireceksek öğrencilerimiz, YÖK'ten de kendi alanlarında ilave puan ile yerleştiğinde o zaman nitelikli mühendis yetiştireceğimizi düşünüyorum."dedi

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@