Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından Ekim ayı toplantısı gerçekleştirildi ve faiz kararı açıklandı.

EĞİTİM 25.10.2018, 23:00
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Faiz %24’te sabit kaldı
Merkez Bankası Ekim ayı toplantısında faizi sabit tutma kararı aldı. Piyasaların beklentisi de bu yönde olduğu için karar hoş karşılandı. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklama ile dış talep gücünün korunduğu ve finansal koşullarda sıkılaşma yaşandığı, faaliyette yavaşlamanın devam ettiği belirtildi.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında yapılan toplantıdan sonra açıklama yapıldı. MB tarafından politika faizi bir hafta vadeli repo faiz oranını %24’te sabit tuttu. Son dönemde açıklanan ekonomik verilerin ekonomide dengeleme eğilimini belirgin hale getirdiği belirtildi. 

Yakın zamanda enflasyonda yaşanan gelişmelerin fiyat istikrarı açısından riskler gösterdiği belirtildi. Döviz kurundaki hareketlenmeler nedeniyle genele yayılan bir fiyat artışı olduğu söylendi. 

Sıkı Para Politikası Devam Edecek
Merkez Bankası faiz artırımına gitmedi ancak sıkı para politikasına devam edileceğini belirtti. Nitekim piyasalarda halen devam etmekte olan fiyatların yukarı doğru eğiliminin risk oluşturduğu aktarıldı. Dış piyasalardaki talep devam ederken iç piyasalarda durgunluk yaşanması da bu konuda riskleri daha da ön plana çıkarmaktadır. Her ne kadar bu durum fiyatları baskılayacak olsa da bu geçici olacaktır. İşte bu yüzden Merkez Bankası elindeki tüm para politikası araçlarını kullanarak fiyatları dengede tutmaya devam edecek. Risk ortadan kalktıktan sonra ise tedbirler kaldırılacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@