MEB’den Öğrencilere Müjde: Ev Ödevi Kaldırıldı!

Dersin derste öğrenilmesi için MEB tarafından ev ödevleri kaldırıldı. MEB Bakanı İsmet Yılmaz artık ev ödevi verilmeyeceğini açıkladı.

EĞİTİM 23.06.2018, 00:23
MEB’den Öğrencilere Müjde: Ev Ödevi Kaldırıldı!

Ev Ödevi Aşama Aşama Kaldırıldı

Ev ödevlerinin kaldırılması hususu bir süredir gündemdeydi. MEB tarafından çeşitli girişimlerde bulunuluyordu. Aileler tarafından yoğun eleştiriye maruz kalan performans ödevleri 2014 yılında kaldırılmıştı. 2015 yılında yapılan açıklama ile ödev yükünü azaltacak çalışmalar yapıldığı belirtilmişti. 2017 yılında yarıyıl tatilinde öğretmenlerin öğrencilere ödev vermemesi istenmişti. Şimdi ise MEB Bakanı İsmet Yılmaz ev ödevinin kaldırıldığını duyurdu.

Öğrencilerin dersi derste öğrenmelerini istediklerini ifade eden İsmet Yılmaz önceki gün açıklama yaptı. Öğretmenlerden projeler hariç ev ödevi verilmemesini istedi. Bundan sonra ezberci eğitim olmayacağını söyleyen Yılmaz, eski dershane usullerine son verdiklerini belirtti. Yılmaz öğrencilerin okulda öğrendiklerini gerçek hayatta kullanmalarını istediklerini aktardı. Önümüzdeki dönemlerde çağın gereklerine ve hayata uygun eğitim vereceklerini ifade etti. Önümüzdeki öğretim yılından itibaren öğrencilere ev ödevi verilmeyeceğini müjdeledi.

Eğitimciler Ne Diyor

Baka Yılmaz’ın haberi öğrenciler tarafından sevinçle karşılansa da eğitimciler arasında farklı görüşler hakim. Bazı eğitimciler öğrencilerin kendilerine kalan zamanı en iyi şekilde değerlendirebileceğini düşünüyor. Ancak bazı eğitimciler de okulda öğrenilenlerin ev ödevleri ile özümsendiğini belirtiyor. Ancak bunun için dozunda ve öğretici ödevler verilmeli. Öğrencinin sorumluluk kazanması için de ev ödevlerinin faydalı olacağını düşünen eğitimciler mevcut.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)