MEB’den Liseye Giriş Sınavı Zor Olacak Açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı TEOG sınavını kaldırarak yerine zorunlu olmayan liselere giriş sınavını getirdi.

EĞİTİM 02.02.2018, 19:34
MEB’den Liseye Giriş Sınavı Zor Olacak Açıklaması

Bu sınav ile birlikte öğrencilerin sadece %10’u sınavla yerleştirilecek ve diğer %90’lık kesim ise evlerine en yakın okula gidecekler. Bu sebeple en başarılı öğrencilerin rekabet göstereceği bir sınav olacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Nitekim bu konuda Bakanlığa bağlı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Bayram Çetin de bu minvalde açıklamalarda bulundu. 

Sınav Zor Olacak

Sınavın ezber bilgiden uzak olacağını ifade eden Çetin, en iyi öğrencilerin gireceği bir sınav olacağı için zorluk seviyesinin de yüksek olacağını ifade etti. Sınav soruları ezber bilgiden uzak olacak ve öğrencilerin düşünme ve yorumlama yeteneklerini ölçmeye yönelik olacak. Bu sayede öğrenciler sorgulayan bir yapıya sahip olabilecekler. 

Sınavda toplam 50 soru sözel derslerden gelecek ve 40 soruda sayısal derslerden gelecek. Sözel derslerde başarılı olmak isteyen adayların bolca kitap okumaları gerektiği tüm MEB yetkilileri tarafından ifade edildi. Bu öğrencileri okumaya yönlendirecek ve bu sayede öğrencilerimizin düşünce sistemleri daha da çok gelişmiş olacak. 

Çetin bu sınavın öğrencilerin %50-60’ına hitap etmeyecek kadar zor olduğunu da belirtti. Ancak yine de sınava girmek isteyen adaylar girebilecek ve başarısız olurlarsa bu durumda en yakın okulyerleştirilecekleri okul olacak. Hiçbir öğrenci açıkta kalmayacak ve istemedikleri okul türüne de yerleştirilmeyecekler.

Yorumlar (0)