MEB’den LGS Hakkında Önemli Açıklamalar

2 Haziran’da 8.sınıf öğrencilerin gireceği Liselere Giriş Sınavı için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan son derece önemli açıklamalar geldi.

EĞİTİM 25.05.2018, 22:20
MEB’den LGS Hakkında Önemli Açıklamalar

Renkli Çıktıya Dikkat

2 Haziran’da yapılacak olan bu sınava girecek öğrenci adaylarının dikkat etmesi gereken hususların başında sınava giriş belgeleri geliyor. Zira MEB tarafından yayınlanan kılavuzda bu belgelerin siyah beyaz değil renkli çıktısının alınması gerektiği ifade edildi. Bu belgeler okul müdürlükleri tarafından da onaylanmalıdır. Siyah beyaz çıktı veren okulların olduğu gözlemlenirken bu belgeler ile sınava giriş mümkün olmayacaktır. Bu sebeple mağduriyet yaşamamak için renkli çıktı alınması önem arz etmektedir.

Sadece Devlet Okullarında Girilecek

LGS sınavına özel okul öğrencileri de girecek ancak özel okullarda sınav yapılmayacak. Bu kapsamda özel okul öğrencileri de devlet okullarında sınava gireceklerdir. Dolayısıyla bu öğrenciler kendi okullarında sınava giremeyecekler.

Bir diğer önemli düzenleme de gözetmenler ile ilgili olarak yapıldı. Bu kapsamda sadece devlet okullarının öğretmenleri gözetmenlik yapabilecek ve özel okul öğretmenlerine görev verilmeyecek.

Kaç Öğrenci Girecek?

Bu sınava sadece 8. Sınıf öğrencileri girebilecek. Yaklaşıkolarak 1 milyon 8.sınıf öğrencisi bu sınava girecek. Ancak bu adayların büyük bir çoğunluğu da sınavla yerleşemeyecek. Zira getirilen yeni düzenleme ile birlikte tüm öğrencilerin %10’u sınavla yerleşebilecek diğerleri ise evlerine en yakın okullara yerleştirilecekler. Bunun için de öğrencilerden tercih alınacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)