MEB Yurtdışında Yapılacak Olan Sınavları Erteledi

MEB yurtdışı temsilciliklerine gönderilen yazı ile orada yapılacak sınavların ertelendiğini belirtti.

EĞİTİM 12.03.2020, 21:05 12.03.2020, 22:00
MEB Yurtdışında Yapılacak Olan Sınavları Erteledi

Sınavlar Ertelendi

Açık öğretimde okuyan ortaokul, lise, meslek lisesi ve imam hatip liseleri öğrencileri yurtdışı temsilciliklerinde de sınava girebiliyordu. Bahar dönemi ilk sınavları 21 – 22 Mart tarihinde yapılacaktı. Ancak korona virüs tehdidi sınavları da etkiledi. Daha önceleri yurt içi sınav merkezleri ile eş zamanlı olarak yurtdışı temsilciliklerinde de sınav yapılıyordu. Ancak şu an için yurtdışında yapılacak olan sınavlar ertelendi. 

Açık öğretim sınavları sadece ülkemizde değil Almanya, Suudi Arabistan, Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda, İsviçre, Azerbaycan ve Kıbrıs ülkelerinde de yapılıyordu. Ancak şu an için buralarda yapılacak sınavlar ertelendi. Yurtiçinde yapılacak sınavlar için henüz bir açıklama yapılmadığı için takvime uyulacaktır.

Sınav Tedbiri

Yurtdışında yapılacak olan sınavlarda insanlar sınav salonlarında bir araya gelmek durumundadır. Hem öğrenciler hem de sınav görevlileri virüs tehdidi altında kalacaktır. Virüsün görüldüğü Avrupa ülkelerinde sosyal etkinlikler, festivaller ertelenirken okullar ise tatil edildi. İşte bu tedbirlere Türkiye de destek oldu. Yurtdışında yapılacak olan sınavların ertelendiğini açıkladı. Böylece orada yaşayan ve virüs salgını ile boğuşan insanlara destek olunacaktır. Salgının durumuna göre sınavlar yeniden gözden geçilerek uygun görülen yer ve zamanda daha sonra yapılabilecektir. Şu an için öncelik salgını en az can kaybı ile atlatmaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)