MEB Yetenekli 11 Bin Öğrenciye Özel Yetenek Eğitimi Verecek

MEB tarafından özel yetenekli öğrenciler belirlenecek ve 11 bin öğrenciye eğitim verilecek. Sanatçı ve Sporcu Yetiştirilecek...

EĞİTİM 10.06.2019, 21:54
MEB Yetenekli 11 Bin Öğrenciye Özel Yetenek Eğitimi Verecek

MEB’de başlayan dönüşüm ile yenilikler yapılmaya devam ediliyor. Bu kapsamda öğrencilerin en doğru şekilde eğitim alması amaçlanıyor. Özel yeteneği olan öğrenciler belirlenerek kendilerini bu alanda yetiştirilmesi sağlanacaktır. Türkiye genelinde yapılacak olan özel yetenek sınavı ile yeteneği olan öğrenciler belirlenecek. Bu sınav ile belirlenen öğrenciler 82 güzel sanatlar ve 76 spor lisesinin 9. sınıflarına yerleştirilecektir.  

Bu sayede sanata ve spora ilgisi olan öğrenciler belirlenecektir. Yetenekleri heba olmadan bu alanda yetişmeleri sağlanacaktır. Böylece çocuklar kendi geleceğini en iyi şekilde yönlendirirken, diğer yandan ülkeye sanatçı ve sporcu yetiştirilmesi hedeflenecektir. 

Başvurular Başladı
Özel yetenek sınavı 1 Haziran tarihinde yapılmıştır. Bu sınav ile belirlenen 11 bin öğrenci müzik, spor ve sanatın çeşitli kollarında yetiştirilecektir. Sınavda başarılı olan öğrenciler yetenek sınav puanları ile tercih yapabilecektir. Spor ve sanat liselerine yapılacak olan yerleştirmeler için merkezi sınavdan ziyade yetenek sınavı baz alınacaktır. 

Merkezi yerleştirme ile değil de diğer eğitimlerle katılmak isteyen adaylar için başvurular 1 Haziran’da başlamıştır. 28 Haziran tarihine kadar başvurular devam edecektir. LGS yerleştirme puanının yerine ortaokul yıl sonu başarı puanları baz alınacaktır. 

Yetenek sınavı ile başarı elde eden öğrenciler 1-5 Temmuz tarihleri arasında kayıt yaptırabilecektir. Yetenek sınavında seçimi komisyonlar yapacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)