MEB Yer Değiştirme Öncesi Sorunları Çözmeden Güncellemelere Başlıyor

Öğretmenlerin yer değiştirmeleri yakında başlayacağı için MEB 25 Nisan itibariyle 2018 Norm Güncellemesi açıyor.

EĞİTİM 25.04.2018, 16:10
MEB Yer Değiştirme Öncesi Sorunları Çözmeden Güncellemelere Başlıyor

Güncellemeler Neler?
MEB’in güncelleme yapmaktaki amacı haftalık ders çizelgelerine ilişkin güncelleme yapmak. Bu sayede var olan hataların düzeltilmesi amaçlanıyor. Ancak değişikliklerden ötürü yeni sorunlara hazır olmakta fayda var. Ders çizelgelerinde bazı ders saatlerinin arttırılması ya da dersin olduğu sınıfların değiştirilmesi gibi değişiklikler yer alıyor. Okul idareleri de bu değişiklikleri işleyecekler. Bu değişiklikler dışında

2018-2019 eğitim dönemi için bir planlama yapılmayacak. 
Sorun yaratacak olan ise 2018 yer değiştirme dönemindeki değişikliklerin yeni normlara göre değil, 2017-2018 dönemine göre yapılacak olmasıdır. Bu durum her sene sorun yaratmaktadır. Bu yüzden norm fazlası olacak öğretmenler ve o norm kapandığı için okulda öğretmen fazlalığı olması sorunları başta geliyor. 

Bu yüzden yer değiştirmelerin güncel normlara uygun ve ihtiyaca göre yapılması gerekir. Eğer bu mümkün değilse bile kesin olarak açılan ya da kapanan normlar yer değiştirmelerde tedbir olarak düşünülmelidir.

Mevzuat Sorunları Aynen Devam 
Yer değiştirme süreci başlayacak olmasına rağmen mevzuattaki sorunlar giderilmeden değiştirmeler yapılacak. Mesela anaokullarındaki rehberlik normları yargı kararına rağmen değiştirilmedi. Fen ve Sosyal bilimler liselerine öğretmen alımları da yargı kararına rağmen belirsiz. Bu sorunlara bir de proje okullara atanacak olan öğretmenler eklenmiştir. MEB yine bildiğini okumaya devam etmektedir. 

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)