MEB, Yarıyıl Tatilindeki Re'sen Görevlendirmeler

Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi ile MEB bünyesinde eğitim veren 10 bin 175 öğretmen zorunlu olarak hizmet içi eğitimlere ve seminerlere katılacak.

EĞİTİM 02.01.2018, 22:28
MEB, Yarıyıl Tatilindeki Re'sen Görevlendirmeler

Ancak bu görevlendirmeler sırasında öğretmenlerin mazeretlerinin de dikkate alınması isteniyor. 

Çocuklar Tatile, Öğretmenler Okula

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından Suriyeli çocukların entegrasyonu için 22 Ocak - 09 Şubat 2018 tarihlerinde Antalya'da Suriyeli öğrencilere ders veren öğretmenler için "ÖĞRETMEN EĞİTİMİ" yapılacak. okullarında 15 ve daha fazla Suriyeli öğrenci olan okullarda,  bu çocukların dersine giren öğretmenler başvuruda bulunabilecekler. Ülke genelinde MEB’e bağlı 3 bin 595 okuldaki öğretmenlerden 10 bin 175'i bu eğitimlere katılmak zorunda. Suriyeli çocuklara bizzat ders veren sınıf öğretmenleri, rehber öğretmenler ve diğer öğretmenler başvuruda bulunabilirken, okul idarecileri eğitim için başvuruda bulunamayacak. 

Bu Görevlendirmeler Yasal Mı?

Yönetmeliğe göre yaz tatili, yarıyıl tatili, hafta sonu ya da resmi tatiller gibi tatillerde ve mesai saatleri dışında ( hafta içi 17.00’dan sonra) yapılan zorunlu görevlendirmeler yasal ve hukuki değildir. Bu faaliyetler gönüllülük esasına göre yapılır. Yani MEB tarafından re’sen görevlendirme yapmak yerine gönüllülük esasına göre katılımlar istenmelidir. 

Bu yüzden öğretmenlere zorunlu görevlendirme yerine gönüllülük esası belirlenmelidir. Öğretmenler tarafından sunulan ailevi ya da insani gerekçelerin yokuşa sürülmeden kabul edilmesi gerekiyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@