MEB Tüm Okulları Korona Virüs İçin Uyardı

MEB tarafından 81 ildeki tüm okullara koronavirüs hakkında bilgilendirme afişleri gönderildi.

EĞİTİM 25.02.2020, 21:58
MEB Tüm Okulları Korona Virüs İçin Uyardı

Çocuklara Uyarılar

Koronavirüs tehlikesinin ülkemiz sınırlarında da dolaşmaya başlaması üzerine MEB harekete geçerek tüm okulları bilgilendirdi. Çok sayıda öğrenciye ev sahipliği yapan okullarda virüs ışık hızıyla yayılabilecektir. Bu nedenle önlemler alınması çok önemlidir. 

MEB’in gönderdiği afişlerde şu bilgilendirmeler yer aldı:

•    Eller en az 20 saniye aralıksız yıkanmalıdır. Gün içinde sık sık el yıkamak gerekir. Su veya sabuna erişim yoksa dezenfektan kullanılabilir. 
•    Öksürme ya da hapşırma halinde ağız peçete ile kapatılmalıdır. Peçete yoksa dirsek kullanılmalıdır. Peçeteler tek sefer kullanıldıktan sonra çöpe atılmalıdır. 
•    Soğuk algınlığı ya da grip belirtisi olan öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı, yüksek ateş gibi belirtileri olan kişilerden uzak durmak gerekir. 
•    Grip tedavisinde kullanılan ilaçlar koronavirüste etkili değildir. Bu nedenle belirtiler varsa bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Öğrencilerden Form Doldurmaları İstendi

MEB öğrencilerin son sağlık durumu öğrenmek adına tüm öğrencilere form dağıtılmasını istedi. MEB tarafından hazırlanan form okullara gönderildi. Öğrenciler bu form ile aile hekimlerine başvuracaktır. Aile hekimleri çocukları muayene ettikten sonra formu dolduracaktır. Öğretmenler formları toplayacaktır. Böylece tüm öğrencilerin sağlık durumu güncel bir şekilde takip edilecektir. Herhangi bir belirti olması halinde erken teşhis ve alınacak olan önlemler ile büyük bir tehlikeden korunmak mümkün olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)