MEB, TIMSS İçin Çalışmaya Başladı

Nisan 2019’da yapılacak olan Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (TIMSS) için Milli Eğitim Bakanlığı çalışmalara başladı.

EĞİTİM 27.11.2018, 19:50
MEB, TIMSS İçin Çalışmaya Başladı

60 İlde Yapılacak
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, bu sene Nisan 2019’da yapılacak olan TIMSS’e ülkemizden 60 ile ve 217 okuldan katılım olacağını söyledi. TIMSS ile 4 ve 8. sınıf öğrencilerinin matematik ve fen bilimleri başarısı ölçülüyor. 4 yılda bir yapılan TIMSS araştırması bu sene katılımcı ülkeler tarafından elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Araştırmaya katılan okullar Uluslararası Merkez tarafından seçmeden belirleniyor. Böylece araştırma sonuçları çok daha güvenilir ve geçerli oluyor. Bu sene yapılacak olan TIMSS 2019 araştırmasına katılacak olanlar belirlenerek MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bildirildi. Araştırma bu birim tarafından yerine getirilecek.

2015’te Kağıt Kalemle Performans Ölçülmüştü
TIMSS araştırması en son 2015 yılında yapılmıştı. 498 okul ve 12.535 öğrenci araştırmaya katılmıştı. Bu araştırma kağıt kalem değerlendirmesi ile yapılmıştı. 2019’da ise elektronik ortamda gerçekleşecek. Bu sebeple de hazırlıklar yoğun olarak devam ediyor. Araştırmada görev alan il milli eğitim müdürlüğü yöneticileri, okul yöneticileri ve branş öğretmenleri eğitimlere alınıyor. Böylece Uluslararası Merkez tarafından belirlenen teknik standartlara uygun şekilde araştırma yürütülecektir. 

Araştırma ile ülkelerin eğitim konusundaki etkinliği ve verimliliği objektif şekilde ölçülmeye çalışılıyor. Elde edilen verilerle ülkelerin eğitim sistemlerindeki performansları değerlendiriliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)