MEB Tarafından Liseye Geçiş Örnek Sınav Soruları Yayınlandı

Liselere Geçiş Sistemi'nde TEOG kaldırılmış ve yerine LGS Sınavı getirilmişti. Yeni sınav sisteminde yalnızca nitelikli okullara gitmek isteyen öğrenciler sınava girecekler.

EĞİTİM 28.12.2017, 20:35 28.12.2017, 20:46
MEB Tarafından Liseye Geçiş Örnek Sınav Soruları Yayınlandı

İşte bu öğrenciler için merkezi sınav yapılacak. Toplam 90 soru sorulacak olan bu sınava yönelik akıllarda soru işaretlerini gidermek için MEB tarafından örnek kitapçık yayınlandı.

Bugün saat 15.00 itibariyle yayınlanan kitapçıkta 90 soru yer alıyor. Haziran ayının ilk haftasında yapılacak olan sınava hazırlanan tüm öğrenciler için bu kitapçık büyük önem arz ediyor. Fen bilimleri, sosyal bilimler ve proje okullarına girmek isteyen öğrenciler sınava girecekler. Diğer öğrencilere ise adrese en yakın okula yerleştirme yapılacak.

Soru Analizleri 
Yayınlanan kitapçıkta sözel bölümde 50, sayısal bölümde ise 40 soru olduğu görüldü. Öğrencilere sözel bölüm için 75 dakika, sayısal bölüm için ise 60 dakika süre verilecek. Toplamda 90 soruluk sınavın 135 dakikada bitirilmesi istenecek.  Sayısal bölümde matematik ve fen bilimleri dersleri yer alırken sözel bölümde Türkçe,  inkılap tarihi, din kültürü ve yabancı dil dersleri olacak. 

Türkçe, matematik ve fen bilimleri derslerinden 20’şer soru sorulurken; inkılap tarihi, din kültürü ve yabancı dil derslerinden ise 10’ar soru sorulacak. Sınavda sorulacak olan soruların kapsamını ise en çok 8. sınıf konuları oluşturacak. Aniden yapılan bu değişiklik, velileri ve öğrencileri korkutmuştu. MEB örnek kitapçık ile insanları rahatlatmayı umuyor.

Yorumlar (0)