MEB Sözleşmeli Öğretmenler Alan Şefi Olarak Görevlendirilebilir

Milli Eğitim Bakanlığı, kadrolu öğretmen olmaması durumunda sözleşmeli öğretmenlerin alan şefi olarak görevlendirilebilecekleri yönünde görüş bildirdi.

EĞİTİM 10.12.2018, 00:20
MEB Sözleşmeli Öğretmenler Alan Şefi Olarak Görevlendirilebilir

Mevzuatta Net Hüküm Yok 
Bir okulda kadrolu öğretmenlerin bulunması durumunda alan şefi olarak kadrolu öğretmenler görevlendiriliyor. Ancak kadrolu öğretmen bulunmaması durumunda sözleşmeli öğretmenlerin görevlendirilip görevlendirilmeyecekleri merak ediliyordu. Bu konudaki belirsizliği Milli Eğitim Bakanlığı gidermiş oldu. Bakanlık sözleşmeli öğretmen istihdamına ilişkin yönetmeliğin 20. Maddesini adres göstererek görüşünü açıkladı. 

Söz konusu maddeye göre kadrolu öğretmenler için öngörülen görev ve sorumluluklar sözleşmeli öğretmenlere de verilebilecektir. Bu sayede zihinleri karıştıran bir sorun da çözülmüş oldu. 

Görüş yazısı Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talebi üzerine yayınlandı. Ancak diğer tüm il milli eğitim müdürlükleri tarafından da dikkate alınması gerekiyor. Dolayısıyla bu görüş yazısı gösterilerek yapılacak yeni işlemlere dayanak teşkil etmesi de sağlanabilir. Ancak kadrolu öğretmen bulunması durumunda sözleşmeli öğretmene görev verilmesi halinde ne gibi bir yol izlenmesi gerektiği ile ilgili bir paylaşımda bulunulmadı. Böylesi bir durum söz konusu olursa ilgilisi tarafından itiraz edilerek sorunun çözülmesi sağlanabilir.

Aksi takdirde şef olarak görevlendirilecek kişinin haklarını kaybetmesi söz konusu olabilir. bu da iş barışının bozulmasına neden olabilir. Ülke genelinde standart uygulamaların hayata geçirilebilmesi için bu tür hususlar son derece önem arz etmektedir. Yöneticilerin ve öğretmenlerin hassasiyet göstermeleri elzemdir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)