MEB, Özel Okullara Tabela Uyarısında Bulundu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel okulların tabelalarında sadece resmi adlarının kullanılması, başka ad kullanılamayacağı kararı alındı.

EĞİTİM 22.02.2019, 23:52
MEB, Özel Okullara Tabela Uyarısında Bulundu

Resmi Gazete’de Yayımlandı
Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Tanıtım Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Değişen ve gelişen şartlar gözetilerek yapılan değişiklikler, yargı kararları ışığında gözden geçirildikten sonra son hali bugün yürürlüğe girmiş oldu. Yurtiçi ve yurtdışındaki bakanlığa bağlı eğitim kurumlarına ilişkin usul ve esaslar düzenlendi. 

Düzenlemede okulların tabelalarına ilişkin kararlar da yer aldı. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine göre bakanlık görsellerine göre düzenlemeler güncellendi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın logosu olan kitap, meşale, çember, ay yıldız ve Türk devletlerini simgeleyen 16 yıldız aynı kaldı. Fark yaratan düzenleme ise özel okullarla ilgili oldu.

Özel Okullara Düzenleme
Yönetmelikte özel okulların resmi isimlerini kullanması gerektiği özellikle belirtildi. Okulların MEB’e kayıtlı oldukları resmi adları dışında bir ad kullanması yasaklandı. Yalnızca adlar değil logo ve simgeler de bu kapsama alındı. Bundan sonra özel okullar yalnızca resmi isimlerini kullanacak ve okul tabelalarında bu isim yazacak. Gerekli logo ve simgeler de tabelada yer alacak. Bu okulları ayrıcalıklı gösterecek olan bir takım unsurlar tabelalarda yer almayacak. Böylece uygulamada farklılıklar ve ikilikler oluşmayacak. Denetimlerde de bu hususa dikkat edilecek. Özel okullar yalnızca resmi adıyla tanıtım yapacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)