MEB Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yaptı

Özel eğitim kurumları yönetmeliğinde MEB tarafından yapılan değişiklikle ders saati süresi 45 dakikadan 40 dakikaya indirildi.

EĞİTİM 07.07.2018, 15:16
MEB Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yaptı

İşte O Değişiklikler

Daha önce MEB tarafından yapılan ilgili yönetmelikte yasal değişiklikle özürlü ifadesinin yerine engelli ifadesi getirilmişti. Şimdi ise öğrenci ve kursiyer ifadeleri engellilere uyarlanarak “engelli birey” şeklinde değiştirildi. Aynı zamanda öğrencilerin ders saati 45 dakikadan 40 dakikaya düşürüldü. Öğrencilerin Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı (BEP) almasına karar verildi. Bu program ile bireysel eğitim, destek eğitim programları ve destek eğitim hizmeti ve diğer mevzuat uyumlu hale getirildi.

Daha önce kontenjanı 100’den fazla olan merkezlerde zorunlu olan müdür yardımcılığı, şimdi isteğe bağlı hale getirildi. Eğer kurumdan eğitim alan engelli birey sayısı 600 ve daha fazla ise sosyal hizmet uzmanı ile sosyal çalışmacı bulunması zorunlu olacak.

Uzman Öğretici Olmak

Özel eğitim kurumlarında müdürlük yapacak olan kişilerin üniversitelerin öğretmenlik bölümünden mezun olduğuna dair veya bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde en az 3 yıl eğitim personeli olarak çalıştığına dair ya da özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine uzman eğitici olarak atanabileceğine ilişkin belge istenecek. Bu şartlardan en az birini sağlayan kişiler uzman öğretici olarak görev yapacak.

Ayrıca üst üste 8 hafta ya da eğitim süresinin yarısını mazeretsiz olarak devamsız geçiren öğrencinin kaydı silinecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)