MEB Okulların Açılma Tarihi! Eğitim Öğretim Yılı Nasıl Olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı pendemiden dolayı yeni eğitim öğretim yılında okullar nasıl açılacak. 31 Ağustos 2020 tarihinde okullar açılacak ancak MEB pandemi yeniden yaşanırsa diye senaryolar üretmeye devam ediyor...

EĞİTİM 30.06.2020, 16:15
MEB Okulların Açılma Tarihi! Eğitim Öğretim Yılı Nasıl Olacak?

Ters Yüz Sınır Modeli

Yeni eğitim yılında pandeminin yeniden yaşanması ihtimaline karşı MEB yaz döneminden yeni senaryolar hazırlayarak çalışmalar yapıyor. Çalışmalardan ilki ters yüz modelidir. Eğitimin bir kısmının okullarda bir kısmının ise uzaktan eğitim ile yapılması planlanıyor. Özellikle matematik, fen gibi derslerde yüz yüze eğitimin önemi daha iyi anlaşıldığı için formül önerildi.

Seyreltme Sınıf

Diğer bir senaryo ise okullarda ikili eğitime geçilerek öğrenci mevcudunun azaltılmasıdır. Yani 40 kişilik bir sınıf 20 kişiye düşecek ve sabahçı öğlenci olarak eğitim alacaktır. Her sırada bir öğrenci oturacaktır. Bu modelde yüz yüze eğitim devam edecektir.

Uzaktan Eğitim

Örgün eğitim devam etse bile uzaktan eğitimin de bir yandan kesintisiz devam etmesi planlanıyor. Bu nedenle EBA TV ve EBA kalıcı hale gelecektir. Uzaktan eğitimin devam ettiği ikinci dönem boyunca öğrenciler hiçbir sınava tabi olmadı ve değerlendirme yapılamadı. Değerlendirme yapılabilmesi için e-sınav merkezlerinin kurulması amaçlanıyor.

Pandemi döneminde eğitim temel sorun olmakla beraber öğrencilerin yine bir arada olduğu kantin, yemekhane, servis gibi ortamlar için de çözüm arayışları devam ediyor. Bu senaryolara gerek olup olmadığı, ne zaman ve hangisinin uygulanacağı ise tamamen salgının seyrine bağlı olarak değişecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)