MEB, Öğretmenlerin Mazeret Tayinini Açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin mazerete bağlı yer değişikliği sonuçları açıklandı.

EĞİTİM 30.08.2019, 21:50 31.08.2019, 13:01
MEB, Öğretmenlerin Mazeret Tayinini Açıkladı

Sonuçlar Açıklandı
5 Ağustos’ta başlayan mazeret başvuruları 9 Ağustos’ta sona ermişti. Bu süre içinde öğretmenler can güvenliği, sağlık, aile birliği ve engellilik durumu gibi sebeplerle mazerete bağlı yer değişikliği başvuruları alınmıştı. Başvuru sonuçları ise bugün açıklandı. Öğretmenler MEBBİS üzerinden sonuçları öğrenebilirler. İl dışına ataması yapılamayan öğretmenler ilçe emrine atanmıştır.

Sonuçları öğrenmenin diğer bir yolu ise e-devlettir. Buradan da sonuçları görmek mümkündür. Sonuçları öğrenen öğretmenler tebligat ve ilişik kesme takvimine göre yer değiştirme yapacaktır. 

MEB tarafından alınan mazeret başvurusu sayesinde öğretmenler daha iyi hizmet verecektir. Aile birliği sağlanacak, engeller ortadan kalkacak ve sağlık imkanlarına erişim artacaktır. Böylece öğretmenlerin iş verimi de artacaktır. 

İlişik Kesme ve Göreve Başlama
Mazerete bağlı yer değişikliği yapılan öğretmenler için tebligat ve ilişik kesme işlemleri 2 Eylül’den itibaren yapılacaktır. Okullar ise 9 Eylül tarihinde açılmaktadır. Uyum eğitimleri de 5-6 Eylül tarihlerinde yapılacaktır. Tayine gidecek olan öğretmenler bu sürelerden önce ilişik kesecek ve yeni görev yerinde işe başlayacaktır. Uyum eğitimleri, seminerler gibi çalışmalara ise yeni görev yerinde katılmak gerekir. Öğretmenler belirlenen tarihlerde göreve başlayacak şekilde planlama yapmalıdır.

Mazeret Tayinleri
MEB tarafından açıklanan mazeret tayin sonuçları sadece kadrolu öğretmenlere ilişkindir. Bilindiği üzere MEB’de 3 tür öğretmen mevcuttur. Kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmenler. Kadrolu öğretmenler tayin haklarına sahipken, sözleşmeli öğretmenlerin henüz tayin hakkı yoktur. Kadrolu öğretmenler tüm mazeretlerden ötürü tayin isteyebilir. Şu anda açıklanan mazeret tayin sonuçları da kadrolu öğretmenler içindir. Mazeret başvurusu yapmasına rağmen atanamayan öğretmenler, başvuruların alındığı diğer zamanlarda yine başvuru yapabilecektir. Başvurular ihtiyaca ve boş norm kadrolara göre değerlendirilmiştir. Bu yüzden de tüm başvurular karşılanmamıştır.

Sözleşmeli öğretmenler sadece sağlık mazereti tayini isteyebilirler. Bu öğretmenler meslekte ilk 3 yılı doldurmaları halinde kadroya geçirilecektir. Bir yıl daha geçince tayin hakları verilecektir. Ücretli öğretmenler ise sadece ihtiyaca yönelik istihdam edilir ve hiçbir tayin hakkı yoktur.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Elif OKUMUS 2 yıl önce
Kredi çekmek istiyorum napmak gerek