MEB Öğretmenler Dışındaki Personel İçin Yer Değiştirme Açıklaması Yaptı

MEB teşkilatında yer alan ancak öğretmen olmayan 4B’li personele ilişkin yer değiştirme işlemleri için açıklama yapıldı.

EĞİTİM 07.06.2018, 00:22
MEB Öğretmenler Dışındaki Personel İçin Yer Değiştirme Açıklaması Yaptı

Öğretmen Dışındaki Personelinin Yer Değiştirmesi

Söz konusu açıklama merkezden ildeki yetkililere gönderildi. Yazıya göre aynı unvan ve hizmet niteliklerindeki sözleşmeli personelin kurum için karşılıklı yer değiştirme taleplerinin bir şart ile yapılacağı belirtildi. Buna göre pozisyonun vizeli olduğu birimde en az bir yıl çalışmış olanlar karşılıklı yer değiştirebilir.

Ayrıca 4B’li personelin mazeret ataması için eş, can güvenliği ve bir defaya mahsus şehit eşi özrü bulunanlar durumlarını belgeleyerek yer değişikliği yapabilir. Buna ilişkin süreç valilikçe yürütülür.

Öğretmenlere İlişkin Yer Değiştirme

652 sayılı MEB Teşkilat Kanununa göre atanan öğretmenler 4 yıl süreyle başka yere atanamaz. Aile birliği söz konusu ise bu şekilde atanan öğretmenin eşi bu öğretmene tabi olur. Dört yıllık çalışma süresini tamamlayan öğretmen talep halinde başka yerdeki kadrolara atanabilir. Atanılan yerde en az 2 yıl daha görev yapılır. Bunlar için adaylık hükümleri uygulanmaz.

İşte bu düzenleme öğretmenlerin yer değiştirmesini sınırlamaktadır. Aile birliği mazereti sözleşmeli olmayan diğer eş için tanınan sınırlı bir haktır. Ayrıca bu şekilde istihdam edilen öğretmenlerde sağlık özrü, can güvenliği, engellilik, şehit işi gibi mazeretlerin düzenlemesi de yapılmamıştır. Bu düzenleme anayasa ve insan haklarına her şart ve koşulda aykırıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)