MEB Köy Okullarındaki Kadın Öğretmenler İçin Çalıkuşu Projesi

Milli Eğitim Bakanlığı, ilk kez köylerde çalışacak olan kadın köy öğretmenlerinin köye katkı sağlaması için yeni bir proje hayata geçirecek.

EĞİTİM 30.11.2018, 23:33
MEB Köy Okullarındaki Kadın Öğretmenler İçin Çalıkuşu Projesi

Çalıkuşu Gerçek Olacak
Türk edebiyatının ve sinemasının unutulmaz filmi olan 'Çalıkuşu' filmi, MEB projesi ile hayata geçirilecek. MEB, TED ve Zurich Sigorta'nın destekleri ile hazırlanan 'Eğitimin Sigortası: Öğretmenlerimiz" projesi bu eğitim öğretim döneminde hayata geçecek. İlk ataması kırsal kesimlere olan kadın öğretmenler desteklenerek, köylerdeki kadınların sosyal yaşama katılması desteklenecek. 

MEB'in yaptığı proje protokol töreninde söz alan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, köylerdeki kadın öğretmenlerin karşılaştıkları sorunları anlattı. Köydeki kadınların sosyal hayatta desteklenmesi gerektiğini belirtti. 

TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu öğretmenlerin akademisyen ve uzmanlarla bir araya gelerek mesleki ve kişisel gelişimini ilerletecek. Kadın köy öğretmenleri köydeki kadınlara liderlik ederek eğitim verecek. Hem öğretmenler köye adapte olacak, hem de köye katkı sağlayacaklar. Kadınların üretime katkı sağlaması ve çocukların bilinçlenmesi hedeflenecek. Proje başarılı olursa 2023'de bin kadına, 30 binden fazla çocuğa ve 150 binden fazla aile üyesine ulaşılmış olacak. 

Öğretmenler Ne Diyor
Öğretmenler köy okullarındaki fiziki şartların iyileştirilmesini istiyor. Kara tahta yerine akıllı tahtanın getirilmesini ve internet sayesinde bilgiye erişimin kolaylaşmasını arzuluyorlar. Aynı zamanda köy kadınlarına okuma yazma öğretme ya da ev ürünlerini satmalarına yardımcı olma gibi konularda da yardımcı olmak istiyorlar.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)