MEB, Göreve İade Edilenlere Faiz Ödenip Ödenmeyeceğini Yanıtladı

Milli Eğitim Bakanlığı, OHAL döneminde görevinden uzaklaştırılan ve sonrasında yeniden görevine iade edilen personeller ile ilgili olarak faiz ödemesi yapılıp yapılmayacağını yanıtladı.

EĞİTİM 09.03.2020, 20:55
MEB, Göreve İade Edilenlere Faiz Ödenip Ödenmeyeceğini Yanıtladı

AYM Kararı

OHAL döneminde görevinden bir süre uzaklaştırılan kişiler olmuştu. Bu kişiler görevinden uzak kaldığı süreler boyunca maaşlarının bir kısmını alamamışlardı. İşte görevine iade edilen personeller alamadıkları bu kısma ilişkin faiz talebinde bulunmuştu. Bunun üzerine MEB, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na görüşünü sordu. Bakanlık konunun ilgili hukuk birimlerince değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Yine de şüpheler olursa bu durumda tekrar Hazine ve Maliye Bakanlığı’na görüş sorulabileceği ifade edildi.

Konu ile ilgili AYM tarafından verilen bir karar da hatırlatıldı. Bu kararda Danıştay’ın faiz ödenmemesi yönündeki kararı eleştirilmiş ve faiz ödenmesi gerektiğine karar verilmişti. Bu karar bağlamında görevinden uzaklaştırılan kişilerin haklarının yasal faizi ile birlikte ödenmesi gerekmektedir. Ancak idareler sorumluluk altına girmemek için bu faiz kısmının ödemesini yapmamaktadır. Kişiler bu haklarını almak için muhakkak dava yoluna başvurmalıdır. Aksi takdirde ödeme almaları mümkün olmayacaktır.

OHAL döneminde ihraç edilen kamu görevlilerinin tüm haklarının eski haline getirileceği yönünde de bir düzenleme yapılmıştı. Bu kapsamda geçmişi hatırlatan tüm kayıtların silinmesi gerekmektedir. Özellikle HİTAP kayıtları çokça konuşulan konular arasında yer almış ve dava konusu dahi olmuştu. Netice itibariyle bu kayıtların da silinmesi gerekmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)