MEB 2018-2019 Eğitim Yılı İçin Haritasını Belirledi

Milli Eğitim Bakanlığı yeni eğitim öğretim döneminde hayata geçirmeyi planladığı yenilikler için haritasını belirledi.

EĞİTİM 24.08.2018, 21:56
MEB 2018-2019 Eğitim Yılı İçin Haritasını Belirledi

Neler Yapılacak?

16 Ağustos’ta yayımlanan 2018 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu ile bakanlık faaliyetleri belirlendi. 2018 yılının geçen kısmı değerlendirilerek geri kalanı kısmı için yol haritası belirlendi.

Yeni dönemde okutulacak olan ders kitapları ve eğitim araçları incelenecek. Çalışmalar elektronik ortamda yapılabilsin diye e-Müfredat sistemine geçilecek. Elektronik ortama aktarılan kitaplar panelistlerce irdelenecek ve toplantılarda değerlendirilecek.

Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın başlattığı Özdenetim ve Özdeğerlendirme Modül sistemi tamamlanacak. Tamamlanan sistemin 2018-2019 eğitim öğretim yılı başında kullanıma açılması hedefleniyor. ‘Cumhuriyet Döneminde Türk Eğitim Sistemindeki Gelişmeler’ kitabı da düzenlenerek yayınlanacak.

Lisede Çift Anadal

Okul öncesi, ilkokul ve ortaokullara ‘Satranç Öğretim Programı’ eklenecek. 5 ve 6. sınıflar için İngilizce materyaller hazırlanacak. Lise öğrencileri okuluna devam ederken başka bir meslek alanında becerilerini geliştirmek için yandal ya da çift ana dal gibi eğitimler alabilecek.

EBA portalı üzerinde geliştirilecek olan eğitim protalı ile öğrenci ile öğretmen davranışlarının raporlandığı bir sistem kurulacak. MEB ve İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan Okullarda Güvenli Ortamın Sağlanmasına Yönelik Koruyucu ve Önleyici Tedbirlerin Artırılmasına İlişkin İşbirliği Protokolünün uygulanması için altyapı ağları oluşturulacak. Okullardaki güvenlik arttırılacak. Tüm okullara internet erişimi sağlanacak. ‘Öğretmenlik Meslek Kanun’ taslağı oluşturulacak güncelleme yapılacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)