Mahkeme Kararını Uymayan MEB, Mülakatta Yeniden Eledi

Sözleşmeli öğretmen mülakatında başarısız sayıldığı için dava açıp kazanan kişilere yeniden mülakat yapan MEB, yeniden adayları eledi.

EĞİTİM 18.04.2018, 09:20
Mahkeme Kararını Uymayan MEB, Mülakatta Yeniden Eledi

Geçen yıl sözleşmeli öğretmen alımı için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan mülakatta başarısız sayılan kişiler hakkını dava ile aramıştı. Mülakatta haksız olarak başarısız sayılan adaylar açtıkları davaları kazanmıştı. Mahkeme tarafından verilen karar ile MEB tarafından mülakatta başarısız sayılma işleminin iptaline hükmedildi. 

Söz konusu davalara bakan idare mahkemeleri, Danıştay’ın sözlü sınav komisyonunda üye olarak bulunabilecek kamu görevlilerini düzenlediği yönetmelik gerekçe gösterilmişti. Bu yönetmeliğe dayanarak adayların mülakat sonucu başarısız sayılma işlemi iptal edilmişti. 

Ancak MEB mahkeme kararını görmezden geldi ve davayı kazanan adayları yeniden mülakata aldı. Sözlü sınava giren adaylar MEB’in zorlama olarak yaptığı milimetrik hesaplarla yeniden mülakatta başarısız sayıldı. 

Mahkeme tarafından verilen iptal kararı sonrasında MEB, adayları geçen ay yeniden mülakata almıştı. Mülakata giren adayların sonuçları ise yeni ilan edildi. Mülakat giren adaylara verilen puanlar eski puanlara göre milimetrik olarak değişmiştir. Adaylara mülakatta yine eski puanları ya da daha düşük puanlar verilmiştir. Ancak hiçbir aday mülakattan başarılı sayılmamıştır. Tüm adaylar baraj altı kalarak yeniden mülakattan elenmiştir. 

MEB yaptığı bu işlemle ezbere devam etmiş ve yeni bir değerlendirme yapmamıştır. Göstermelik olarak yapılan mülakat ile hiçbir adayın sonucu değişmemiştir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)