Liselere Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin MEB Açıklama Yaptı

Bu sene ilk defa uygulanan LGS ile pek çok öğrenci hiçbir okula yerleşemedi. MEB’ten konuya ilişkin açıklama geldi.

EĞİTİM 09.08.2018, 21:32
Liselere Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin MEB Açıklama Yaptı

Yerleşemeyen Öğrenciler Sadece Anadolu Lisesi Tercihi Yapmış

LGS tercihleri ile yerleşemeyen öğrencilerin sayısının fazlalığı gündem olmuştu. Bunun üzerine nakil başvuruları ile sorun çözülmeye çalışılıyor. İlk nakil başvuruları öğrenciler tarafından yapıldı.

MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk LGS yerleştirmelerine ilişkin açıklamada bulundu. Bir liseye yerleşemeyen öğrencilerin çoğunun sadece Anadolu Lisesi tercih ettiğini açıkladı.

Türk, liselere yerleştirme sonuçlarının açıklanması ile tüm öğrencilerin bir ortaöğretim kurumuna yerleşmesi ve hiçbir öğrencinin istemediği okula gitmemesi için çalışmalar yapacaklarını aktardıklarını hatırlattı. Bu kapsamda 16 Anadolu Lisesi açtıklarını ve 38 mesleki ve teknik eğitim Anadolu lisesini ise çok programlı Anadolu lisesine dönüştürdüklerini söyledi. Bazı okullarda ise kullanılmayan dersliklerin Anadolu Liselerine tahsis edildiğini ifade etti. Bu şekilde kapasite oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

643 Anadolu lisesinin ise kontenjanının arttırıldığını söyleyen Türk, yerleştirme sürecinde 58 bin Anadolu Lisesi kontenjanı oluşturduklarını belirtti. Tüm bu çabalarla yerleşemeyen örencilerin taleplerinin karşılanacağını aktardı.

Yerleşmeyenler Olabilir

Başvuruların ilk tercihlerde olduğu gibi belirli okullara yoğunlaşması sebebiyle ya da bazı öğrencilerin yerleştiği halde okul değiştirmek ya da ikamet adresine yakın olmak istemesi ile ilk tercihlerde yerleşemeyen öğrenciler olabileceğini ifade etti. Ancak eğitim öğretim dönemi başlamadan tüm öğrencilerin istediği okula yerleşeceğini belirtti.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)