Liselere Giriş Sınavı Tarihi Belli Oldu

Yıllardır tartışmalı süreçlere dahil olan ve milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren Liselere Giriş Sınavı (LGS) tarihi belli oldu. LGS 2018 ne zaman yapılacak? Hangi tür sorular sorulacak? İşte detaylar.

EĞİTİM 30.12.2017, 18:44
Liselere Giriş Sınavı Tarihi Belli Oldu

Liselere giriş sınavı ne zaman merak edenler için müjdeli haber geldi. LGS, 2 Haziran cumartesi 10:00’da yapılacak. Öğrenciler tarihin belirlenmesinin ardından ne tür soruların yayınlanacağı konusunda da meraklar giderildi. 

Paragraf Soruları Dikkat Çekti

MEB sınav tarihinin yayınlanmasının ardından LGS örnek soruları hakkında da açıklama yaptı. Örnek sorularda ilk dikkat çeken paragraf sorularının uzunluğu oldu. Ancak uzun olmasına rağmen basit olan paragraf soruları, özellikle kitap okumayı sevmeyenler için zorlayıcı olacak. 

Toplam 90 Soru Olacak

Toplam 90 sorunun yer alacağı LGS sınav soruları için 135 dakika süre verilecek. 20 Matematik, 20 Fen, 20 Türkçe, Tarih, Din ve yabancı dilden de 10’ar soru sorulacak. Genelde mantığa dayalı soruların sorulacağı Matematikte, 60 dakika içinde 40 matematik ve fen sorusunun cevaplanması beklenecek. Sözel bölüm için de 75 dakikalık süre verilecek. 

Sonuçlar Temmuzda Açıklanacak

LGS sınav sonuçları Temmuz ayındaki kayıt sürecinden önce açıklanacak. Tercihlerin alınmasının ardından kayıt belgeleri ilan edilecek. 2018 yılında 1 milyon 192 bin öğrencinin 1 Milton 80 bini sınavsız olarak okullara yerleşecek, 110 bin öğrenci ise sınava girecek. 

Yorumlar (0)