Liselere Giriş Sınavı Belirleyici Olacak

Liselere giriş sistemini değişmesi ile yalnızca Fen, Sosyal, Anadolu ve proje temelli liselere girmek isteyen öğrenciler sınava girecekler.

EĞİTİM 29.12.2017, 15:12
Liselere Giriş Sınavı Belirleyici Olacak

Bu öğrenciler için yapılacak olan merkezi sınava ilişkin 45 soru yayınlanmıştı. Eğitim uzmanları bu sınavı değerlendirdi. 

Ezbere Değil, Becerilere Önem Verilecek

Yayımlanan soru tipleri ezber yapan öğrencinin değil, okuduğunu anlayan, yorumlayan ve mantık yürüten öğrencinin öne geçeceğini gösterdi. Soru metinleri ALES ya da TIMSS gibi becerileri ölçen sınav soru tiplerini andırıyor. Bu durum soru metinlerinin uzamasına yol açıyor. İşte bu yüzden süreyi doğru kullanma becerisi de öğrenciler için şart. 

Sınavda Yüzlerce Birinci Çıkmayacak
Sınavdaki soruların bir nebze daha zor olması sayesinde nitelikli liselere gerçekten nitelikli öğrenciler girecek. Böylece sınavın eleyiciliği de artmış durumda. ezber çalışan öğrenciler değil, gerçekten aklını kullanan öğrenciler öne çıkacak. 

Eski sınav tiplerinde birinci sayısı parmakla sayılırken, TEOG sınavında her sene yüzden fazla birinci çıkıyordu. Bu birincilerin hepsi de sınavda tam puan alıyordu. Sınavın ne kadar kolay ve başarısız olduğu bu durumdan anlaşılıyordu. Yeni gelen sınav metodu ile birinciler azalacak ve gerçekten hak eden parmak sayılır öğrenciler birinci olacaktır. 

Hak Edenin Kazanacağı Bir Sınav Olacak
Yeni sınav metodu ezber yapana değil yorum yapana, gerçekten akıl yürütüp, mantık kurana  yarayacak. Sınav soruları da örnek sorular düzeyinde olursa başarılı bir sınav olacaktır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@