Liselere Giriş İçin Adres Değiştirme Telaşı

Nitelikli liselerin açıklanmasının ardından ikamet değiştirmek için muhtarlıklara akın eden veliler adres taşımak için uğraşıyorlar.

EĞİTİM 08.05.2018, 15:30
Liselere Giriş İçin Adres Değiştirme Telaşı

Açıklanan nitelikli liseler dışında kalan ve adrese göre öğrenci alacak liseler için veliler adres taşıma telaşına girdiler. Bu kapsamda öğrencilerinin kötü okullarda eğitim alarak harcanmasını istemeyen veliler muhtarlıklara akın etmeye başladılar. Eski alışkanlıklar gereği ikamet taşımak için muhtarlıklara akın eden kişiler adres taşımak için para dahi teklif ediyorlar.

Çocuklarının daha iyi bir eğitim alması için bu değişikliği yapmak zorunda hisseden veliler bunu başaramayınca gözyaşlarını tutamıyorlar. Bazı velilerin ise arbede çıkardığı ve polisin karıştığı olayların ortaya çıktığı ifade ediliyor.

6 Ay Şartı

Liselere yerleştirme işlemlerinin yapılması için ikametin en az 6 aydır belirlenen adreste olması gerekmektedir. Bu her ne kadar MEB tarafından bir sınırlama getirmek için koyulmuş olsa da ikamet adresi arayanlar için engel olmadı. Ayrıca bu 6 ay sınırlaması tayin olacak memurların çocukları için de sorun oluşturacak gibi durmaktadır. İşte bu sorunların üstesinden gelmek için daha kapsamlı bir düzenlemeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Nitelikli okulların dışında asırlık okulların kalması da insanların bu adres değişikliklerine daha fazla önem vermesine neden olmaktadır. Türkiye genelinde 1367 okul nitelikli olarak belirlenmişti. Bu okulların dışında kalan liselere ise tyoplamda1 milyon öğrenci yerleşecek. Özellikle kenar mahallelerde oturan kimseler bu durumdan rahatsızlık duymaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)